Dallime mes rishikimeve të "Kazani"

5 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: scn:Kazan'; cosmetic changes
v (roboti shtoj: koi:Казан)
v (roboti shtoj: scn:Kazan'; cosmetic changes)
[[FileSkeda:Coat of Arms of Kazan (Tatarstan) (2004).png|thumb|]]
 
'''Kazan''' (rus. '''Каза́нь''', tatarisht: '''Qazan''') është kryeqytet i [[Tataristani]]t dhe njëri prej qyteteve më të mëdha ruse. Është qendër e madhe industriale dhe kulturore e tatarëve. Kazani shtrihet pranë lumejve të mëdhej [[Volga|Volgës]] dhe Kazankës në Rusinë qendrore evropiane.
 
== Emri ==
Pas shpërbërjes së Bashkimit sovjetik më 1990, Kazani u bë qendër e kulturës tatare dhe u forcuan ndjenjat separatiste.
 
Nga viti 2000 Kazani zhvillohet me një shpejtësi të madhe në vitin 2005 u hap edhe hekurudha nëntokësore apo metroja me pesë stacione. Kazani e festoi 1000 vjetorin më [[2005]] atëherë u hap xhamia [[Qolsharif]], më e madhja në Rusi.
 
== Kultura ==
 
== Numri i banorëve ndër vite ==
* 1550 : 50.000
* 1708 : 40.000
* 1830 : 43.900
* 1839 : 51.600
* 1859 : 60.600
* 1862 : 63.100
* 1883 : 140.000
* 1897 : 130.000
* 1917 : 206.600
* 1926 : 179.000
* 1939 : 398.000
* 1959 : 667.000
* 1979 : 989.000
* 1989 : 1.094.400
* 1997 : 1.076.000
* 2000 : 1.089.500
* 2002 : 1.153.000
 
== Njerëz të famshëm ==
* [[Aleksandr Fadjejev]], patinazhist
* [[Ana Gurari]], pianiste
* [[Vladimir Aleksandrovič Kotelnjikov]], matematikan
* [[Karl Ludwig von Littrow]], astronom
* [[Aleksandr Romanovič Lurija]], psikolog
* [[Georgij Konstantinovič Mosolov]], pilot
* [[Fjodor Fjodorovič Radecki]], gjeneral
* [[Fjodor Ivanovič Šaljapin]], këngëtar operash
* [[Jevgenij Ljvovič Švarc]], dramaturg
 
== Lidhje të jashtme ==
[[ru:Казань]]
[[sah:Казан]]
[[scn:Kazan']]
[[simple:Kazan]]
[[sk:Kazaň]]