Ndryshimi mes inspektimeve të "Bimët shumëvjeçare"

v
roboti ndryshoj: ko:다년생 식물; cosmetic changes
v (roboti shtoj: ga:Ilbhliantóg)
v (roboti ndryshoj: ko:다년생 식물; cosmetic changes)
{{për përmirësim}}
[[Bimët]] që jetojnë për një numër të pacaktuar vitesh ; lindin, kanë një zhvillim vegjetativ që mund të zgjasë për disa sezone. Periudha e riprodhimit nuk sjell vdekjen e bimës, ajo mbijeton dhe vitin pasardhës lulëzon përsëri dhe prodhon fara te reja e kështu me radhe. Të gjitha bimët drunore janë shumëvjeçare, por edhe shumë barishtore, sidomos ato që kanë organe nëntokësore si rizoma, bulbe, etj. që i bëjnë të mundur mbijetesën më sythe të fshehur, ndërsa pjesa jashtëtokësore vdes.
 
[[Kategoria:Bimë]]
[[ja:多年生植物]]
[[ka:მრავალწლოვანი მცენარეები]]
[[ko:다년생식물다년생 식물]]
[[ml:ചിരസ്ഥായി]]
[[ms:Tumbuhan saka]]