Ndryshimi mes inspektimeve të "Medina"

1 byte added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
|shënim =
}}
'''Medina''' {{IPA|/mɛˈdiːnə/}} ([[ar.]]:<font size="4">المدينة المنورة</font> {{IPA|ælmæˈdiːnæl muˈnɑwːɑrɑ}} ose <font size="4"> المدينة </font> {{IPA|ælmæˈdiːnæ}}, gjithashtu përkthehet në shqip si Medina, zyrtarisht njihet si '''El-Medinetul-muneuere'''), është qytet në [[Hixhaz]] një krahinë në perëndim të [[Arabia Saudite|Arabisë Saudite]] dhe është kryeqytetkryeqendra ie provincës [[Provinca Al Medinah|Al Medinah]]. Është qyteti i dytë më i shenjtë [[Islam]] dhe vendi i varrimit të [[Muhammedi]]t ''(paqa qoft mbi të)''.
 
== Përmbledhje ==
Anonymous user