Dallime mes rishikimeve të "Vivien Leigh"

789 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
== Komente të kritikës ==
== Çmimet dhe nominimet ==
{| class="wikitable"
|- bgcolor="#CCCCCC"
! Viti
! Çmimi
! Puna
|-
| [[1939]].
| [[Oscar për rol më të mirë të femrës]] (fituese)<br />Çmimi i rrethit të kritikëve të New Yorkut për aktoren më të mirë (fituese)
| ''[[Iku bashkë me erën]]''
|-
| [[1951]].
| [[Oscar për rol më të mirë të femrës]] (fituese)<br />BAFTA çmimi për aktoren më të mirë (fituese) <br />[[Globi i artë për aktoren më të mirë - dramë]] (e nominuar) <br /> Çmimi i rrethit të kritikëve të New Yorkut për aktoren më të mirë (fituese)<br />[[Festivali i filmit në Venedik – Luani i art]] (fituese)
| ''[[Tramvaji i quajtur Dëshirë (1951)|Tramvaji i quajtur dëshirë]]''
|-
| [[1963]].
| Çmimi Tony për aktoren më të mirë në mjuzikël (fituese)
| ''Tovarich''
|}
 
== Filmografia ==