Dallime mes rishikimeve të "Arta Dobroshi"

394 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
{{Infobox aktor
| emri = Arta Dobroshi
|foto = [[Figura:artadobroshi.jpg |200px]]
| titulli =
| emri i vërtetë =
| ditëlindja =
| vendlindja = [[Kosovë]]
| ditëvdekja =
| vendvdekja =
| role të shquar =
| rroga =
| filma të shquar =
| gjatësia =
| pseudonimi =
| bashkëshort =
| nacionaliteti = Shqiptar
| webfaqja =
}}
 
 
 
'''Arta Dobroshi''' është aktore shqiptare nga Kosova.
 
Po gjatë kësaj kohe, Arta luan edhe role në filma të shkurt. Pas disa prodhimeve të mëdha si „Syri Magjik” i Kujtim Çashkut apo „Trishtimi i zonjës Shnajder”, Arta ua tërhoqi vëmendjen dy kinematografistëve belgë. Vëllezërit Dardenne i ofruan asaj rolin kryesor në një film të madh të tyre. Filmi [[Heshtja e Lornës]], e festoi premierën e tij në festivalin e 61-të në Kanë, ku aktorja shqiptare bashkë me argjentinasen Martina Gusman ishin favoritet kryesore për çminin e aktrimit. Një ngritje e pakrahasueshme, e cila u vlerësua nga të gjithë kritikët dhe nga e përditshmja franceze „Le Monde” si „Margaritar i ri i Dardenne-ve“.
 
==Filmografia==
 
* [[Kronikë provinciale]] (2009)
 
* [[Le silence de Lorna]] (2008) .... Lorna
[[Kronikë provinciale]] (2009)
 
[[Le silence de Lorna]] (2008) .... Lorna
* [[Smutek paní Snajdrové]] - [[Trishtimi i zonjës Shnajder]] (2008) .... Ema
* [[Syri magjik]] (2005) .... Viola
 
==Lidhje të jashtme==
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]