Dallime mes rishikimeve të "Ernest Rutherford"

1.995 bytes removed ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
Sir '''Ernest Rutherford''', [[Baron]] i parë [[Rutherford of Nelson]], lindi më [[30 gusht]] 1871 në [[Brightwater]] afër [[Nelson]]/[[Zelandë e re]] dhe vdiq më [[19 tetor]] 1937 në [[Cambridge]]. Ishte nga Zelanda e Re, por punoi në [[Angli]] si studiues i fizikës bërthamore. Në vitin [[1908]] mori çmimin [[Çmimi Nobel|Nobel]]. Dhe që nga viti [[1931]] ishte baron i [[Rutherford of Nelson]].
 
Eksperimenti
[[Kategoria:Kimistë zelandezë]]
Ne vitin 1911 fizikanti neozelandez Ernest Rutherford dhe bashkpunetoret e tij kryen nje eksperiment, i cili me pas u be historik, ne nje laborator te Universitetit te Kembrixhit, ne Britanine e Madhe. Ai i kishte vene si qellim vetes te vertetonte vlefshmerine e modelit atomik te Thomsonit permes vezhgimit te sjelljes se grimcave alfa te leshuara me shpejtesi shume te madhe kunder nje pllake shume te holle floriri.
[[Kategoria:Lindje 1871]]
Perfundimet e verejtura qene si me poshte:
[[Kategoria:Vdekje 1937]]
1. Pjesa me e madhe e grimcave alfa pershkonte pllaken metalike sikur ajo te mos perbente asnje pengese.
[[Kategoria:Çmimi Nobel për Kimi]]
2. Disa grimca alfa pesonin nje devijim pak a shume te madh ne krahasim me vijen imagjinare pingul mbi pllake.
 
3. Vetem shume pak grimca alfa nuk pershkonin pllaken dhe ktheheshin prapa.
[[an:Ernest Rutherford]]
Duke u menduar rreth ketyre rezultateve, Rutherfordi u perpoq te merrte me mend se cfare takonin grimcat alfa kur pershkonin pllaken.
[[ar:إرنست رذرفورد]]
[[arz:ارنست رذرفورد]]
[[az:Ernest Rezerford]]
[[bat-smg:Ernestos Rezerfuords]]
[[be:Эрнэст Рэзерфорд]]
[[be-x-old:Эрнэст Ратэрфорд]]
[[bg:Ърнест Ръдърфорд]]
[[bn:আর্নেস্ট রাদারফোর্ড]]
[[br:Ernest Rutherford]]
[[bs:Ernest Rutherford]]
[[ca:Ernest Rutherford]]
[[cs:Ernest Rutherford]]
[[cy:Ernest Rutherford]]
[[da:Ernest Rutherford]]
[[de:Ernest Rutherford]]
[[el:Έρνεστ Ράδερφορντ]]
[[en:Ernest Rutherford]]
[[eo:Ernest Rutherford]]
[[es:Ernest Rutherford]]
[[et:Ernest Rutherford]]
[[eu:Ernest Rutherford]]
[[fa:ارنست رادرفورد]]
[[fi:Ernest Rutherford]]
[[fr:Ernest Rutherford]]
[[fy:Ernest Rutherford]]
[[gd:Ernest Rutherford]]
[[gl:Ernest Rutherford]]
[[hak:Lâ-set-fuk]]
[[he:ארנסט רתרפורד]]
[[hi:अर्नेस्ट रदरफोर्ड]]
[[hif:Ernest Rutherford]]
[[hr:Ernest Rutherford]]
[[ht:Ernest Rutherford]]
[[hu:Ernest Rutherford]]
[[hy:Էռնեստ Ռեզերֆորդ]]
[[id:Ernest Rutherford]]
[[io:Ernest Rutherford]]
[[is:Ernest Rutherford]]
[[it:Ernest Rutherford]]
[[ja:アーネスト・ラザフォード]]
[[jv:Ernest Rutherford]]
[[ka:ერნესტ რეზერფორდი]]
[[kn:ಅರ್ನೆಸ್ಟ್ ರುದರ್‍ಫೋರ್ಡ್]]
[[ko:어니스트 러더퍼드]]
[[la:Ernestus Rutherford]]
[[lb:Ernest Rutherford]]
[[lt:Ernest Rutherford]]
[[lv:Ernests Rezerfords]]
[[ml:ഏണസ്റ്റ് റൂഥർഫോർഡ്]]
[[mn:Эрнест Резерфорд]]
[[mr:अर्नेस्ट रुदरफोर्ड]]
[[ms:Ernest Rutherford]]
[[mzn:ارنست رادرفورد]]
[[nl:Ernest Rutherford]]
[[nn:Ernest Rutherford]]
[[no:Ernest Rutherford]]
[[oc:Ernest Rutherford]]
[[pl:Ernest Rutherford]]
[[pnb:ارنسٹ ردرفورڈ]]
[[pt:Ernest Rutherford]]
[[ro:Ernest Rutherford]]
[[ru:Резерфорд, Эрнест]]
[[sco:Ernest Rutherford]]
[[sh:Ernest Rutherford]]
[[simple:Ernest Rutherford]]
[[sk:Ernest Rutherford]]
[[sl:Ernest Rutherford]]
[[sr:Ернест Радерфорд]]
[[sv:Ernest Rutherford]]
[[sw:Ernest Rutherford]]
[[ta:எர்ணஸ்ட் ரதர்ஃவோர்டு]]
[[te:ఎర్నెస్ట్ రూథర్‌ఫోర్డ్]]
[[th:เออร์เนสต์ รูเทอร์ฟอร์ด]]
[[tl:Ernest Rutherford]]
[[tr:Ernest Rutherford]]
[[tt:Эрнест Резерфорд]]
[[uk:Ернест Резерфорд]]
[[ur:لارڈ رودر فورڈ]]
[[uz:Ernest Rutherford]]
[[vi:Ernest Rutherford]]
[[vo:Ernest Rutherford]]
[[war:Ernest Rutherford]]
[[yo:Ernest Rutherford]]
[[zh:欧内斯特·卢瑟福]]
[[zh-min-nan:Ernest Rutherford]]
2

edits