Dallime mes rishikimeve të "Greqia"

104 bytes removed ,  10 vjet më parë
 
== Njësit administrative ==
: '''''Artikulli kryesor [[Njësitë administrative - Greqia|Njësitë administrative në Greqi]]'''''
[[Skeda:Greece.geohive.gif|thumb|left|220px|Periferitë dhe Prefekturat në Greqi]]
[[Skeda:GreeceRegionsEnglish.png|thumb|left|220px| Regjionet në Greqi]]
 
Greqia ka 13 [[Njësia territoriale|njësi administrative]] të quajtura ''periferi'' dhe një ''regjionrajon autonom'', ''Mali i shenjëtShenjtë''" (org.:''Agio Oros'') - një shtet klerik nën soveranitetinpushtetin e Greqisë.
 
'''RegjionetRajonet''' : shih p. sh. [[Maqedonia (Greqi)]]
'''Periferitë:''' ndahen në 54 njësi të nivelit më të ulët të quajtura ''nomoi'' (org.:''nomoi'' njëjës:nomos).
 
'''Nomoi:''' Njësit e nivelit të dytë d.m.th të quajturat ''nomoi'' ndahen më tutjepas në 147 njësi tjera të quajtura ''pari'' (org.: ''eparchies''; njëjës:''eparchia'')
 
'''Parit:''' Ndahen në 1,033 njësi tjera më të vogla nga të cilat 900 njësi janë urbane të quajtura ''dyti'' (org.:''dimoi''; njëjës:''dimos'') dhe 133 njësi janë rurale të quajtura koinotites (org.:''koinotites''; njëjës:koinotita)
53

edits