Dallime mes rishikimeve të "Greqia"

101 bytes removed ,  10 vjet më parë
 
== Demografia ==
: '''''Artikulli kryesor [[Demografia e Greqisë]]'''''
 
'''[[Greqi]]''' përafërsisht jetojnë 11 milion banorë.Mbi 82% e popullsisë janë Grekëgrekë autonom. Ndërmjet Thrakisë dhe Maqedonisë[[Skeda:Pyramide Grece.PNG|thumb|300px|right|Piramida e popullsisë]] së Egjeut ka [[Turq]]turq dhe [[Bullgar]]bullgarë, ndërsa në perëndim jetojnë [[Shqiptarë]]tshqiptarët.
 
DominonKryeson religjioni [[Kishafeja ortodokse|ortodokse]], dhe pakica [[Feja islame|islame]] rreth 8%.
 
Pjesa dërmuesee varfër e popullsisë emigron në qytet, dhe për këtë arsye shkalla e urbanizimit është në rritje.
Gati e tërë popullsia e flet gjuhën greke. Në zonat kufitare me Turqinë, [[turqishtja]]flitet turqishtja dhe në [[Çamëri]] flitet gjuha [[shqipe]].
 
== Kultura ==
53

edits