Dallime mes rishikimeve të "Evropa"

35 bytes removed ,  10 vjet më parë
{{Artikulli kryesor|Tokat, bota bimore dhe shtazore}}
 
Bimësia e [[Evropë]]s është ngusht e lidhur me klimën, relievin dhe tokat.
[[Skeda:Europe religion map fr.png|thumb|300px|Feja në Evropë]]
[[Skeda:Simplified Languages of Europe map.svg|thumb|250px|right|Gjuhët në Evropë]]
[[Skeda:Grossgliederung Europas.png|thumb|300px|Rajonet e Evropës]]
[[Skeda:First.Crusade.Map.jpg|thumb|Evropa [[1000]].]]
 
Bimësia e Evropës ndahet në katër zona:
 
* Zona e bimësisë së tundrës përfshinë zonat polare dhe shtrihet në viset veriore të Finlandës dhe Rusisë. Kjo zonë përfshinë rreth 350 km2. Gjatë pjesës më të madhe të vitit, tokat janë të ngrira, janë shterpë dhe pa lëndë ushqyese. Prej bimëve rriten myshqet, likenet dhe drunj të shkurtër të mështeknës e të dëllinjës. Gjat verës së shkurtër – tre muaj, kur temperatura arrin 10 C° ato zhvillohen, lulëzojnë dhe japin fryte, kurse shpendët dhe kafshët e zonës pyjore vendosen këtu, për të gjetur ushqim.
53

edits