Dallime mes rishikimeve të "Londra"

14 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
'''Londra''' është kryeqyteti i [[Britania e Madhe|Britanisë së madhe]].
Londra është një destinacionnga turistikqytetet i njohurzhvilluara në botë dhe gjithashtu vizitohet nga shumë turistë sepse përmbanaty ndodhen shumë ndërtesa dhe vënde interesante si:
* Shtëpia e Parlamentit
** Kulla e Londrës
=== Romakët (43 p.e.s-410) ===
 
RomakëtAnglia pushtuanke Anglinëqenë e vitinpushtuar 43nga p.e.sRomakët. Në fillim ato u vendosën në Kent dhe pastaj levizën afër lumit Thames (Tamiz???). Ato krijuan ngulimet e para afër lumit dhe e quajtën vendin Londinium (nga ajo vjen dhe emri LonderLondër). Romakët ndërtuan rrugetrrugët, portin dhe një ureurë mbi lumin Thames.
Në vitin 61 e.s vendasit bënë kryengritje kundër Romakve. Ato dogjën Londinium dhe vranë të gjithë popullsine.Megjithatë, Romakët e ri-pushtuan dhe e ri-ndëtuan prapë qytetin këtë radhë duke I shtuar dhe një mur për mbrojtje. Romakët e sunduan Anglinë deri vitin 410 e.s.
<br /></br>
=== Saksonët dhe Vikingët (450-1066) ===
 
Në shekullin e 5-të Anglo-SaksonetSaksonët u vendosën në perëndim të Londiniumit dhe formuan qytezën e Lundewic. Shtëpitë e tyre ishin kryesisht prej druri. Në vitin 842 Vikingët e Danimarkës e sulmuan Londrën dhe vodhën shume sende.
Ato u kthyen në 851 dhe këtë radhë dogjën një pjesë të madhe të qytetit. Mbreti Alfred I ‘Madhi’ i mundi Vikingët në 878 dhe të dy paletpalët e ndanë shtetin midis tyre.
Vikinget morrën Lindjen e Anglise (përfshi këtu dhe Londrën) kurse Alfredi morri Jugun dhe perëndimin.
 
PamvarsishtPavarësisht, traktatit të paqes Alfredi sulmoi Vikingët dhe pushtoi LondrenLondrën në 886. Ai riparoi muret e vjetra që I kishin lënë Romaket. Në vitin 1016 Vikinget sulmuan Londrën por Saksonet u rezistuan atyre
Vikingët dhe SaksonetSaksonët sunduan AnglineAnglinë se bashku deri ne 1042 , kur EdwardsEdward The Confessor Uu be mbret Ii të dyja palëve.
 
=== Tudorët E Londrës (1485-1603) ===
53

edits