Dallime mes rishikimeve të "UEFA Super Kupa"

ska përmbledhje të redaktimeve
'''UEFA Super Kupa''' ose '''Super Kupa Evropiane''' është garimi vjetor i cili luhet në mes të kampionëve të [[UEFA Kupa|UEFA Kupës]] dhe kampionëve të [[UEFA Liga e Kampionëve|UEFA Ligës së Kampionëve]]. Garimi mbahet në fillim të sezonit vendor, në Gusht, dhe në përgjithësi vlersohetvlerësohet si ngjarje e vogël, ku kampionët e Ligës së Kampionëve dhe të UEFA Kupës në lojë dalin me formacione të ndryshëm dhe jo me formacionet e tyre më të forta, pasi që loja luhet pas transferimeve të verës, dhe seleksionimet e klubit mund të jenë të ndryshme me ato që e fituan garimin.
 
Klubi më i suksesshëm është klubi italian [[AC Milan]], me gjithsej pesë tituj të fituar.
 
[[CategoryKategoria:Futboll]]
[[CategoryKategoria:UEFA]]