Dallime mes rishikimeve të "Nikollë Kaçorri"

ska përmbledhje të redaktimeve
== Jetëshkrimi ==
 
Dom Nikoll Kaçorri u lind në fshatin Krejë, Lurë në vitin [[1862]]. Fshat ky që ndan dy krahina të mëdha: atë të Dibrës dhe [[Rrethi i Mirditës|Mirditës]], dhe si për ironi të dy besimeve fetare që perfaqsoheshin në këto dy krahina<ref name="DN">[http://www.revistakuvendi.net/Personalitete/1008.html]</ref>. Rridhte nga një familje, babai i së cilës ishte katolik, ndërsa nëna islamee besimit musliman.
 
Falë zgjuarsisë dhe dëshirës për t’u shkolluar, Nikolla i vogël ra në sy t'arkipeshkvit të Durrësit n'atë kohë, imzot Ambrosio, gjatë një vizite në Lurë, i cili u kujdes që ta shkollonte dhe ta bënte meshtar.
7.597

edits