Ndryshimi mes inspektimeve të "Fotografia digjitale"

v
r2.5.2) (roboti ndryshoj: nap:Fotografia diggetale; cosmetic changes
v (r2.5.2) (roboti ndryshoj: nap:Fotografia diggetale; cosmetic changes)
[[imageSkeda:cablecar.trick.250pix.jpg|thumb|right|200px|Duke luajtur me '''fotografinë''': manipulimi i fotografive të skanuara bashkë me një program grafik i vendos këto dy njerëz trima në majë të një [[teleferiku]] [[Austria]]k.]]
 
[[Fotografia]] tradicionale ishte një peshë e rëndë për [[fotografët]] të cilët punonin në kondita të vështira apo vende të largëta (si korrespondentët e shtypit). Me rritjen e konkurrencës nga [[televizioni]], u krijua presion në mënyrë që fotografitë të arrinin më shpejt tek gazetat. Foto-reporterët në vende të humbura të botës mbanin me vete një laborator fotografik në miniaturë dhe disa mënyra për ti transmetuar figurat e tyre nëpërmjet linjës telefonike. Në [[1990]], [[Kodak]] nxori në treg [[DCS 100]], aparati digjital i parë në shitje. Çmimi ishte shumë i lartë dhe i përballueshëm vetëm nga gazetare dhe fotoreporter por fotografia digjitale lindi.
Kodaku lajmëroi në Janar të [[2004]] se nuk do të prodhonte më aparat me film 35mm në fund të vitit. Kjo u interpretua si shenjë e mbarimit të fotografisë në film sidoqoftë Kodaku kishte një pjesë shumë të vogël të tregut të filmit kur bëri këtë lajmërim. Çmimi i aparateve 35mm dhe APS ka rënë shumë për arsye të konkurrencës direkt me formatin digjital. Fotografia e ''lagësht'' do mbijetojë për arsyen se amatorë të pasionuar dhe artistë të famshëm preferojnë përdorimin e filmit tradicional dhe teknikave që tashmë kanë praktikuar.
 
[[CategoryKategoria:Politeknik]]
[[CategoryKategoria:Fotografi|D]]
 
[[ar:تصوير رقمي]]
[[lt:Skaitmeninė fotografija]]
[[ms:Fotografi digital]]
[[nap:FotografíaFotografia diggitalediggetale]]
[[nl:Digitale fotografie]]
[[no:Digital fotografi]]