Ndryshimi mes inspektimeve të "Kripa"

6 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: ceb:Alasinon)
'''Kripa''' është lëndë e bardhë dhe e fortë në trajtë kokrrizash të vogla të kristalta, e tretshme në [[ujë]], me shije të njelmët, që nxirret nga uji i [[deti]]t (nëpër kripore) a nga [[toka]] (në miniera) dhe që përdoret në gjelle ose u hidhet ushqimeve për t'i ruajtur për një kohë të gjatë. Në kimi kripa njihet si përbërje kimike e formuar nga zëvendësimi i plotë a i pjesshëm i hidrogjenit të një [[acidi]] me [[Metalet|metal]] e me njëvlerës të tij. Në mjekësi kripa njihet si lëndë e bardhë dhe e kristaltë që pihet për të dalë jashtë kur jemi kaps, sulfati i magnezit.
 
== Efektet e kripës në kuzhinkuzhinë ==
* Nuk shërben vetëm për gatim.
* Shishet e qelqurina lahen mirë me ujë me kripë.
* Një sasi kripe e lënë pa mbuluar në një tepsi thith lagështinë e dhomës, pasi kemi lyer.
* Uji i nxehtë ftohet me ngadalë po ti hedhim kripë.
* Peshku në akuarium qëndron më mirë po ti hedhësh 2-3 kokrakokrra kripë. Kjo i heq dhe aromën e keqe ujit.
* Mizat e dheut largohen po të hedhim kripë në vendet e grumbullimit ose në rrugët e kalimit.
* Njollat e [[kafe]]s, [[kakao]]s, [[çokollata|çokollatës]], verës pastrohen më kollaj po i lage menjëherë me ujë të kripur.
* Sendet prej mermeri, prej bakri e prej argjendi pastrohen mirë po të fërkohen me kripë.
* Tigani ose tenxherja që është nxirë nga të fërguarat, pastrohet shpejt po të fërkohet me kripë të nxehtë.
* Njollat e shndritshme, që mbeten mbi mobiljetmobiliet nga sendet e nxehta, mbulohen me kripë e pak vaj, pastaj pastrohan.
* Gjalpi nuk prishet po ta mbulojmë me kripë.
* Vezët ruhen të freskëta po të mbulohen me kripë.
* Era e [[Qepa|qepës]] largohet nga duart po ti fërkojmë me kripë.
* Formula kimike: NaCl.
* DjegjetDjegiet e lehta të [[Lëkurë|lëkureslëkurës]], në kuzhinkuzhinë, shërohen më leht po të laget pjesa e djegur dhe të mbulohet me kripë.
 
[[Kategoria:Gatime]]