Ndryshimi mes inspektimeve të "Lazët"

152 bytes added ,  9 vjet më parë
v
roboti shtoj: an, es, it, ku, os, pl, sr, sv, uk largoj: br ndryshoj: ca, he, ja; cosmetic changes
v (roboti shtoj: an, es, it, ku, os, pl, sr, sv, uk largoj: br ndryshoj: ca, he, ja; cosmetic changes)
[[Skeda:Lazs in 1900s.jpg |thumb |right |250px |Lazë në vitin 1900]]
 
'''Lazët''' ([[lazisht]] : Lazi/ლაზი, Lazepe/ლაზეფე ; [[Gjuha turke|turq.]] : Laz, Lazlar ; [[gjeorgjisht]] : ლაზი, ლაზები) janë popull me origjinë [[Kaukazi|kaukaziane]], i vendosur në juglindje të bregut të [[Deti i Zi| Detit të Zi]]. Ky popull e flet [[Lazishtja|gjuhën laze]] dhe është i një gjakut më [[Mingrelët]]. Por Lazët janë myslimanë sunit ndërsa Mingrelët të krishterë.
 
[[Kategoria:Gjeorgji]]
[[Kategoria:Popuj]]
 
[[caan:LazLazes]]
[[bg:Лази]]
[[brca:LazegLazis]]
[[ca:Laz]]
[[de:Lasen]]
[[el:Λαζοί]]
[[en:Laz people]]
[[es:Laz]]
[[fr:Lazes]]
[[he:לאזלאזים]]
[[jait:ラズ語Laz (popolo)]]
[[ja:ラズ人]]
[[ka:ლაზები]]
[[ku:Laz]]
[[nl:Lazen]]
[[os:Лазтæ]]
[[pl:Lazowie]]
[[ru:Лазы]]
[[sr:Лази (народ)]]
[[sv:Lazer]]
[[tr:Lazlar]]
[[uk:Лази (субетнос)]]
139

edits