Dallime mes rishikimeve të "Mirazhi"

15 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: hy:Օդատեսիլ)
No edit summary
[[Figura:Mirazh.jpg|thumb|250px|Mirazhi]]
 
Nganjëherë verës, nën [[dielli]]n përveluespërvëlues, të duket sikur shikon larg në rrugë njolla [[ujë]] që pasqyrojnë qiellin. Këto pamje të gënjeshtra, që i detyrohen nxehtësisë, janë '''mirazhi''' : uji në rrugë në fakt nuk ekziston. Uji i liqenit pasqyron rrezet e dritës dhe jep shëmbellinshëmbëllin e përmbysur të [[Bimë|bimevebimëve]] që rriten në brigjet e tij. Edhe një shtresë ajri mund të pasqyrojë rrezet e dritës dhe të japë shëmbellinshëmbëllin e përmbysur të një pamjeje të largët.
 
Dukuria e pasqyrimit ndodh kur ajri i mbinxehur nga [[toka]] ndeshmet me një shtresë ajri të freskët. Sipërfaqja ndarëse veprson si pasqyrë dhe pasqyron, përshembullpër shembull në rrugë, një pjesë qielli të kaltërt.
 
[[CategoryKategoria: Klima]]
 
[[bn:মরিচীকা]]