Dallime mes rishikimeve të "Rrethi i Tiranës"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v ([r2.5.2] roboti shtoj: eo:Distrikto Tirano)
No edit summary
Rrethi i Tiranes ka nje popullsi prej 1.289.417(2009) banore dhe qyteti i Tiranes ka 1.135.874 banore(2009). Tirana eshte kryeqyteti i Shqiperise dhe eshte qyteti me i madh ne rajonin ballkanik.
[[Skeda:AlbaniaTirane.png|thumb|right|Rrethi i Tiranes]]
== Ndarja administrative ==
Rrethi i Tiranës përbëhet nga 3 bashki dhe 16 komuna që janë: