Ndryshimi mes inspektimeve të "Rrethi i Librazhdit"

ska përmbledhje të redaktimeve
'''Rrethi i Librazhdit''' është njëri nga 36-të rrethet e [[Shqipëri]]së. Rrethi i Librazhdit ka 84.000 banorë (sipas [[2004]]), një sipërfaqe prej 1.102 km<sup>2</sup> dhe kryeqendër [[Librazhdi]]n.
 
Kufizohet në veri me rrethet [[Rrethi i Bulqizës|Bulqizë]] dhe [[Rrethi i Tiranës|Tiranë]] në perëndim me [[Rrethi i Elbasanit|Rrethin e Elbasanit]], në jug me [[Rrethi i Gramshit|Rrethin e Gramshit]], në juglindje me [[Rrethi i Pogradecit|Rrethin e Pgradecit]] dhe në lindje me shtetin e [[MaqedoniaIsh Republika Jugosllave e Maqedonisë|Maqedonisë]]. Librazhdi ka një gjatësi kufitare prej 42km dhe ka tërësisht një reliev kodrinoro-malor. Relievin e bëjnë më të larmishëm fushgropat si ajo e Domosdovës në Përrenjas dhe ajo e Studnës me atë të Letmit. Lartësia maksimale mbi nivelin e detit është 2253 m në majën e Kuqe të malit Shebenik.
 
== Klima ==