Ndryshimi mes inspektimeve të "26 Nëntor"

44 bytes removed ,  9 vjet më parë
v
r2.5.2) (roboti largoj: ba:26 Ноябрь (Ҡырпағай); cosmetic changes
v (r2.7.1) (roboti shtoj: kl:Novemberi 26)
v (r2.5.2) (roboti largoj: ba:26 Ноябрь (Ҡырпағай); cosmetic changes)
* [[1909]] - U themelua [[Sigma Alpha Mu]] në [[Qyteti i Kolegjit në New York]] nga 8 judë të rinjë.
* [[1939]] - [[Shellingu i Mainilas]]: [[Armata Sovjetike]] realizon incidientin i cili merret si shkak i fillimit të luftës me [[Finlandë]]n katër ditë m vonë.
* [[1942]] - U shfaq premiera e filmit ''[[Kazablanka (film)|Kazablanka]]'' në [[New York City]], [[ShBA]]..
* [[1942]] - [[LDB]]: [[Partizanët Jugosllav]] mbajn mbledhjen e parë të [[AVNOJ]]-it në [[Bihaç]] në veriperëndim të [[Republika Socilaliste e Bosnjës he Hercegovinës|Bosnjës dhe ercegovinës]].
* [[1944]] - [[LDB]]: [[Gjermania]] fillon sulmet [[V-1]] dhe [[V-2]] në [[Antwerp]], [[Belgjikë]].
== Festa dhe përvjetore ==
* [[1941]] - pavarësia e [[Libani]]t
 
 
[[Kategoria:Nëntor]]
[[ast:26 de payares]]
[[az:26 noyabr]]
[[ba:26 Ноябрь (Ҡырпағай)]]
[[bat-smg:Lapkristė 26]]
[[bcl:Nobyembre 26]]