Ndryshimi mes inspektimeve të "Pema e vitit të ri"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.5.2) (roboti shtoj: lv:Ziemassvētku egle)
v
[[Figura:Juletræet.jpg|thumb|upright|Bredhi i vitit të ri e ]]
 
Në Europë mvarësisht nga regjioni quhet edhe pema e krishtlindjeve bile edhe Pema e Krishtit. Me këtë pemë pëpos shtëpive dekorohen kryesisht objektet fetare si kishat, famullit, qendrat e ndryshme publike etj. Si dekorim merren kryesisht dritat e ndryshme, qirinjët, forma të qelqta, si dhe figura të engjujve të ndryeshëm. Kjo dukuri ka filluar nga shekulli 19 në Gjermani dhe sotë eshtë e pëhapur në tërë botën.
 
 
 
 
 
 
[[Kategoria:Drunjtë]]
670

edits