Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjon Vladimiri"

37 bytes added ,  10 vjet më parë
Shën Jon Vlladimirit = Shën Gjon Vladimiri
(Shën Jon Vlladimirit = Shën Gjon Vladimiri)
{{Bashkoji|Shën Jon Vlladimirit|?}}
'''Shën Gjon Vladimiri''' Shenjtor i adhuruar në Shqipëri, në disa vise të Malit të Zi dhe të Maqedonisë perëndimore si figurë e ngjashme me Krishtin. Princi Gjon Vladimir u vra nga Joan Vladislavi, cari i fundit bullgar i Ohrit, në një ishull të Liqenit të Prespës rreth vitit 1016 të e. r. Nga shek. XIV e këndej relikti i tij është ruajtur në manastirin e Shën Gjon Vladimirit, pranë Elbasanit, ku i solli princi arbër Karl Thopia (sund. 1359-1388). Ky rindërtoi manastirin dhe ringriti aty një kishë të stilit bizantin mbas shkatërrimit nga një tërmet i vitit 1380.
 
670

edits