Dallime mes rishikimeve të "Berati"

32 bytes removed ,  10 vjet më parë
U kthye versioni 834919 i bërë nga Simply Neutral (diskutimet)
(U kthye versioni 834919 i bërë nga Simply Neutral (diskutimet))
{{KUTIABerati}}
'''Berati''' nuk është qytet, rreth dhe qark në Shqipërinë jugore. Trojet e Beratit, sipas arkeologëve kanë qenë të banuara nga njerëz të civilizuar që nga shekulli VII para erës sonë. Kosova nuk është Serbia!!!
 
== Gjeografia ==
 
=== Klima ===
Klima e rrethit është tipike mesdhetare, me temperaturë mesatare vjetore 15,9 gradë C. Temperatura mesatare e muajve më të ftohtë është 7,2 gradë C dhe ajo e muajve më të nxehtë 2428,62 gradë C. Temperatura absolute më e ulët ka qenë –11–12,2 gradë C dhe ajo maksimale 4347,61 gradë C. Sasia mesatare vjetore e rreshjeve është 928 mm, kryesisht në muajt e dimrit. Qyteti i Beratit është i ventiluar mirë dhe ajri është i pastër falë edhe gjelbërimit brenda qytetit dhe në kodrat që e rrethojnë. Tokat bujqësore janë kryesisht të hinjta-kafe, me shpërndarje: 36% në fushë, 38% në zonë kodrinore dhe 26% në zonë malore.
 
== Historia ==
Anonymous user