Ndryshimi mes inspektimeve të "Bërthama e Tokës"

v
r2.5.2) (roboti ndryshoj: pt:Núcleo terrestre; cosmetic changes
v (roboti shtoj: th:แก่นโลก)
v (r2.5.2) (roboti ndryshoj: pt:Núcleo terrestre; cosmetic changes)
'''Bërthama e Tokës''' shtrihet në qendër të të planetit [[Toka|Tokë]]. Fillon nga thellësia rreth 2 900 km dhe diametri i saj është rreth 7 000 km. Kryesisht pëbëhet nga [[hekuri]]t dhe [[nikeli]]t ( NiFe). Është e ndërtuar prej dy pjesëve me dendësi të ndryshme : pjesës së jashtme ('''bërthama e jashtme''') dhe pjesës së brendshme (''' bërthama e brendshme'''). Mendohet se bërthama e jashtme ështtë në gjendje të lëngët e të zjarrtë , kryesisht nga hekuri, ndërsa bërthama e brendshme ështtë në gjendje të ngurtë, ( përshkak të shtypjeve shumë të medha 3.5 mil. atmosfera , dendësisë shum të lartë dhe teperaturës shum të lartë , rreth 6 000 C, material ështtë në gjendje të metalizuar), ku, përveç hekurit, gjendet edhe nikeli. Bërthama ndryshe quhet edhe [[barisferë]] ose [[metalosferë]].[[FiguraSkeda:Ndert. i bren. i tokes.png|thumb| right|300px| Ndërtimii brendshëm i Tokës]]
{{gjeo-cung}}
 
[[Category: Gjeografi]]
[[CategoryKategoria: GjeologjiGjeografi]]
[[Kategoria:Gjeologji]]
 
[[bg:Планетно ядро]]
[[oc:Nuclèu planetari]]
[[pl:Jądro planety]]
[[pt:Núcleo (geologia)terrestre]]
[[simple:Planetary core]]
[[sk:Jadro planéty]]