Dallime mes rishikimeve të "Ernest Rutherford"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
[[Skeda:Ernest Rutherford.jpg|thumb|right|Ernest Rutherford]]
Sir '''Ernest Rutherford''', [[Baron]] i parë [[Rutherford of Nelson]], lindi më [[30 gusht]] [[1871]] në [[Brightwater]] afër [[Nelson]]/[[Zelandë e re]] dhe vdiq më [[19 tetor]] [[1937]] në [[Cambridge]]. Ishte nga Zelanda e Re, por punoi në [[Angli]] si studiues i fizikës bërthamore. Në vitin [[1908]] mori çmimin [[Çmimi Nobel|Nobel]]. Dhe që nga viti [[1931]] ishte baron i [[Rutherford of Nelson]].
 
== Eksperimenti ==
 
Përfundimet e vërejtura qene si më poshtë :
* 1. Pjesa me e madhe e grimcave alfa pershkontepërshkonte pllakenpllakën metalike sikur ajo te mos perbentepërbente asnjeasnjë pengese.
* 2. Disa grimca alfa pesoninpësonin njenjë devijim pak a shumeshumë te madh ne krahasim me vijenvijën imagjinare pingul mbi pllake.
* 3. VetemVetëm shumeshumë pak grimca alfa nuk pershkoninpërshkonin pllakenpllakën dhe ktheheshin prapa.
 
Duke u menduar rreth ketyre rezultateve, Rutherfordi u perpoq te merrte me mend se cfare takonin grimcat alfa kur pershkonin pllaken.