Dallime mes rishikimeve të "Hugo Çavez"

83 bytes removed ,  10 vjet më parë
v
r2.5.2) (roboti ndryshoj: mk:Уго Чавез; cosmetic changes
v (r2.5.2) (roboti ndryshoj: mk:Уго Чавез; cosmetic changes)
'''Hugo Rafael Chávez Frías''' (lind. [[28 Korrik]] [[1954]]), është kryetari i [[Venezuela|Venezuelës]].
 
Në zgjedhjet e vitit [[1998]] me 56 % të votave totale është zgjedhur kryetar. Me vendimet radikale politike ka krijuar një alternativë kundër [[Neo-Liberalizmit]]. Gjatë administrimit gjashtëvjetor të tij në çdo zgjedhje ka përfituar më shumë vota. Sipas Chavez'it zgjidhja e problemeve themelore të [[Venezuela|Venezuelës]], varfëria, injoranca, puna, dhe të drejtat e gruas nuk do të mund të përfundonin me sistemin e [[Kapitalizmi|Kapitalizmit]]t, dhe kërkon revulucion. Vetëm me anë të [[Socializmi|Socializmit]]t [[Venezuela]] do të arrinte një sistem më të drejtë, më paqësor, më barabartë ishte mendimi i Chavez'it. Me qëndrimin armiqësor kundër [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA'së]] ka krijuar marëdhënie të ngushta me armiqtë të SHBA'së, si [[Kuba|Kuba]], [[Irani|Irani]], [[Korea Veriore|Korea Veriore]], [[Rusia|Rusia]], [[Siria|Siria]].
 
Me grushtet është rrëzuar nga posti i tij,por kjo zgjati vetëm 48 orë, pasi që Barrios'ët bërën protesta kundër grushtetasve, dhe arriti prap të fitojë postin e tij.
 
Venezuela është prodhuesi i pestë i naftës në botë<ref>http://www.venezueladayanisma.org/</ref>. Eksporton 3,2 milion galon naftë në ditë, ku 1,5 milion galon eksportohet "[[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA'së]].
 
Ka përdorur shprehjen "Gomar" për ish-Presidentin amerikan [[George W. Bush|George W. Bush]].<ref>http://video.google.com/videoplay?docid=-3392652783578267863#</ref>
 
'''"Zotëri Bush ju jeni një Gomar, këtë do të them edhe me anglishten e mi të dobët - Mr. Bush, you are a donkey !"'''
[[lt:Hugo Chávez]]
[[lv:Ugo Čavess]]
[[mk:ХугоУго Чавез]]
[[ml:ഹ്യൂഗോ ഷാവെസ്]]
[[mr:ह्युगो चावेझ]]