Dallime mes rishikimeve të "Václav Havel"

1 byte added ,  11 vjet më parë
v (roboti shtoj: eu:Václav Havel)
'''Vaclav Havel''' lindi më 5 tetor [[1936]], në [[Praga|Pragë]], është politikan çek.
== BiorafiaBiografia ==
'''Vaclav Havel''' lindi në nji familje ndërmarrese dhe intelekuale e cila ka qenë e lidhur me ngjarjet e viteve 1920 dhe 1940. Kjo ka qenë arsyeja që rgjimi komuunist nuk e ka lejuar të studijoj . Ky ka qenë shkaku i shkuarjes së tij në laboratorin kimik. Si i ri u dallua me dramat e tija të cilat u botuan dhe e afirmuan. Ka qenë pjesëmarrës aktiv i ngjarjeve të vitit 1968. Kjo ka qenë arsyeja që autoritetet e kan përcjellë dhe shpesh e kan keqtrajtu. Në burg ka qëndruar 4 vite.
 
Anonymous user