Ndryshimi mes inspektimeve të "Kontrasti"

1 byte added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: pl:Kontrastowość)
{{Për përmirësim}}
{{joref|Te dhenat jane marre nga nje burim dhe ai burim nuk eshte cekur.}}
- '''''Kontrasti''''' vjen nga frengjishtja ''contraste'' = :''ndryshim i madh'', ''kundershti''. Kontrasti ndertohet duke vene perballe ne menyre te theksuar dy karaktere njerezore,dy sende a dukuri,por duke kundervene figura a tablo te tera,jo ane ane te vecanta,si te antiteza.
-
- Kontrasti tregon nje kundershti te fuqishme,nje skajshmeri te dyfishte.Ajo qe i jep fuqi me te madhe kontrastit eshte se figuratvihen afer njera-tjetres.Midis antitezes dhe kontrastit nuk ka kufij te prere.
- Kontrasti ndertohet duke vene perballe ne menyre te theksuar dy karaktere njerezore,dy sende a dukuri,por duke kundervene figura a tablo te tera,jo ane ane te vecanta,si te antiteza.
-
- Per shembull : <br/>
- Kontrasti tregon nje kundershti te fuqishme,nje skajshmeri te dyfishte.Ajo qe i jep fuqi me te madhe kontrastit eshte se figuratvihen afer njera-tjetres.Midis antitezes dhe kontrastit nuk ka kufij te prere.
 
-
- Ne romanin ne vargje te [[Aleksander PushkinitPushkini]]t - [[Eugjen Onjegin]], heroit kryesor Onjeginit,qe eshte i matur e gjakftohte, i vihet perballe nje shok gjaknxehte e shume i rrembyer sic eshte Lenski.
- Per shembull :
-
- Ja nje shembull kontrasti nga letersia shqipetare : <br/>
- Ne romanin ne vargje te Aleksander Pushkinit - Eugjen Onjegin, heroit kryesor Onjeginit,qe eshte i matur e gjakftohte, i vihet perballe nje shok gjaknxehte e shume i rrembyer sic eshte Lenski.
-
- Kur nenat tona halleshumta <br/>
- Ja nje shembull kontrasti nga letersia shqipetare :
- mbeshtetnin kokat siper trungut, <br/>
-
- ajo porosiste ne vende te huaja <br/>
- Kur nenat tona halleshumta
- kolltuke te modes me te fundit. <br/>
- mbeshtetnin kokat siper trungut,
-
- ajo porosiste ne vende te huaja
- Kur nenat tona stomak boshe <br/>
- kolltuke te modes me te fundit.
- punonin njezet ore ne dite, <br/>
-
- ajo urdheronte nje sherbetore <br/>
- Kur nenat tona stomak boshe
- ta krihte me kreher te florinjte. <br/>
- punonin njezet ore ne dite,
- ajo urdheronte nje sherbetore
- ([[Ndoc Gjetja]] - Kontrast)
- ta krihte me kreher te florinjte.
-
- Per te dyja strofat,dy vargjet e para jane ne kontrast me vargun e trete e te katert.
- ([[Ndoc Gjetja]] - Kontrast)
-
- Per te dyja strofat,dy vargjet e para jane ne kontrast me vargun e trete e te katert.
 
[[Kategori:figura stilistike]]