Dallime mes rishikimeve të "Cerrca"

68 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Cerrcë u zhvendos tek Cerrca. Arsyja)
No edit summary
Fshati përbëhej nga vetëm 14 familje të mëdha. 5 familjet më të njohura jetonin në kulla të mëdha me mure prej guri dhe çarje të holla të dritareve, në katin e dytë. Vatrat e mëdha familjare ishin simbol i pasurisë dhe fuqisë, disa prej të cilave kishin edhe nga 40 anëtarë. Familje të kësaj natyre tradicionale ishin të vetë-financuara, duke prodhuar jo vetëm ushqimin për vete, por edhe veshmbathje dhe orendi shtëpiake.
 
*Cerrca ne shifra (2005)
*Popullsia totale: 1980 banore
*Numri I familjeve: 300
 
{{KO-gjeo-cung}}
 
[[Category:Fshatra në komunën e Burimit]]
[[Kategoria:Fshatra në Kosovë]]
 
[[ast:Cerrcë]]
[[cv:Церце]]
[[en:Crnce]]
[[es:Cerrcë]]
Anonymous user