Dallime mes rishikimeve të "Ulliri"

1 byte removed ,  10 vjet më parë
v
 
==Ulliri në mitologjinë greke==
[[Herkuli]] sipas [[Mitologjia|mitologjisë]] mbante një topuz nga druri i ullirit ndërsa [[Odiseja|Odhiseu]] me një kunjë ulliri e verboi ciklopin Polifem, ai flenteflinte në një krevetkrevat nga druri i ullirit. [[Homeri]] vajin e ullirit e quante ar i lëngshëm. [[Hipokrati]] vajin e ullirit e rekomandonte për shërimin e më shumë se 60 sëmundjeve. Fituesve në [[lojërat olimpike]] në kokë u vendoseshin kurora prej degëve të ullirit dhe u dhuroheshin [[amfora]] të mbushura me vaj ulliri, që atëherë ishte shumë i shtrenjtë.
 
== Llojet e kultivareve ==
50

edits