Hape menynë kryesore

Changes

10 bytes removed, 8 vjet më parë
v
r2.5.2) (roboti shtoj: ilo:Deciembre 2; cosmetic changes
 
== Ngjarje ==
[[figuraSkeda:LGA airport map.svg|thumb|160px|[[La Guardia Aeroport]] në [[New York City]].]]
* [[1409]] - U hap [[Universiteti i Lajpcigut]].
* [[1804]] - Në [[Notre Dame Cathedral]] në [[Paris]], [[Napoleon Bonaparta]] e kurorëzon veten Perandori i Francës, perandori i parë pas qindra viteve.
* [[1848]] - [[Franz Josef I of Austria|Franz Josef I]] u bë [[Perandori i Austrisë]].
* [[1908]] - Në [[Kinë]] fëmiu dy vjeçar [[Pu Yi]] bëhet perandor i vendit.
* [[1939]] - Në [[New York City]] u hap aeroporti [[La Guardia Airport]].
* [[1971]] - [[Abu Dhabi]], [[Ajman]], [[Fujairah]], [[Sharjah]], [[Dubai]] dhe [[Umm Al Quwain]] formuan [[Emiratet e Bashkuara Arabe]].
* [[1976]] - [[Fidel Castro]] bëhet president i [[Kuba|Kubës]] duke zëvendësuar presidentin [[Osvaldo Dorticós Torrado]].
* [[1990]] - Kualicioni i udhëhequr nga kancelari [[Helmut Kohl]] fitoi zgjedhjet e para në tërë Gjermaninë që nga viti [[1932]].
* [[1993]] - Mbreti kolumbian i drogës [[Pablo Escobar]] u vra në [[Medellín]].
* [[2005]] - [[Van Tuong Nguyen]] u ekzekutua në [[Singapor]] për [[trafikimi i drogës|trafikim të drogës]].
 
== Lindje ==
* [[1944]] - [[Ibrahim Rugova]] presidenti i parë i Kosovës së pavarur, († [[2006]])
* [[1952]] - [[Visar Zhiti]], shkrimtar shqiptar
* [[1962]] - [[Vlado Buçkovski]], politikan maqedon
 
== Festa dhe përvjetorë ==
* [[1971]] - pavarësia e [[Emiratet e Bashkuara Arabe|Emirateve të Bashkuara Arabe]]
 
 
 
[[Kategoria:Dhjetor]]
[[ia:2 de decembre]]
[[id:2 Desember]]
[[ilo:Deciembre 2]]
[[io:2 di decembro]]
[[is:2. desember]]