Dallime mes rishikimeve të "Rrethi i Fierit"

381 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v ([r2.5.2] roboti shtoj: eo:Distrikto Fier)
No edit summary
Rrethi i Fierit është njëri nga 36-të rrethet e [[Shqipëri]]së. Rrethi i Fierit ka 200,000 banorë (sipas [[2004]]), një sipërfaqe prej 850 km<sup>2</sup> dhe kryeqendër [[Fieri]]n.
 
== Ndarja Administrative ==
Vendbanime tjera të njohura në këtë rreth janë:
Rrethi i Fierit përfshin nën administrim 3 bashki dhe 14 komuna që janë:
* [[Patos]]
* [[RoskovecBashkia Fier]]
* [[Bashkia Patos]]
* [[Bashkia Roskovec]]
* [[Komuna Cakran]]
* [[Komuna Dermenas]]
* [[Komuna Frakull]]
* [[Komuna Kuman]]
* [[Komuna Kurjan]]
* [[Komuna Levan]]
* [[Komuna Libofshë]]
* [[Komuna Mbrostar]]
* [[Komuna Portëz]]
* [[Komuna Qendren]]
* [[Komuna Ruzhdije]]
* [[Komuna Strum]]
* [[Komuna Topojë]]
* [[Komuna Zharrëz]]
 
 
 
{{AL-gjeo-cung}}