Dallime mes rishikimeve të "Gjuha rumune"

3 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.6.4) (roboti shtoj: ce:Ruminhoyn mott)
|folës = rreth 25 milionë
|renditja = 36
|familjafamilia =
|emëriemri =
|zyrtare = Rumani, Moldovi, Vojvodinë
|institucioniinstituti = [[Akademia Rumune]]
|iso1 = ro
|iso2 = rum (B), ron (T)
}}
 
'''Gjuha rumune''' (''limba română'') ose ''rumunishtja'' është gjuha që flitet nga rreth 25 milionë njerëz dhe gëzon statusgjendje zyrtarzyrtare në Rumani, Moldovi, dhe Vojvodinë.
 
Gjuha rumune është mbiquajtur dhe Limba lui Eminescu sipas [[Mihai Eminescu]] poetit të famshëm në Rumani dhe Moldovi.
53

edits