Dallime mes rishikimeve të "Vdekja e kalit"

228 bytes removed ,  12 vjet më parë
U kthye versioni 886145 i bërë nga 79.106.109.70 (diskutimet)
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(U kthye versioni 886145 i bërë nga 79.106.109.70 (diskutimet))
=== Përmbajtja e filmit ===
[http://www.albaniancorner.com/store/Albanian%20Movies%20-%20Filma/c66/p63/ALBANIA%20DRAMA%20MOVIE%20DVD%20-%20VDEKJA%20E%20KALIT%20-%20FILM%20SHQIP%C2%A0/product_info.html ALBANIA DRAMA MOVIE DVD - VDEKJA E KALIT - FILM SHQIP]
 
Kjo është historia e kuajve të njohur të rracës Arba. Në 1975 një gjeneral i njohur i ushtrisë shqiptare i cili ngriti fermën e pare të kuajve në Shqipëri u dënua me vdekje. Kjo shënoi fillimin e ekzekutimit të kuajve. Agroni në “Vdekja e kalit” shpëton një kalë dhe për këtë dënohet nga gjygji ushtarak. Jeta e tij shkaterrohet, sepse gruaja e tij, pasi ishte shtatezene, ben abort, dhe nga presioni i prinderve dhe motres, kerkon divorcin. Por vdes nga hemoragjia qe mori gjate abortit. Mbas permbysjes se sistemit, te denuarit politik dalin dhe Agroni kerkon te kerkoj prinderit e tij, por merr vesh qe ato ishin internuar ne nje fshat te larget.
 
Ky eshte filmi i pare shqiptare qe ve ne dukje anet negative te sistemit komunist per shoqerine shqipetare.
 
 
==AKTORET==
63

edits