Dallime mes rishikimeve të "Alegoria"

1.044 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
{{Për përmirësim}}
{{joref|Te dhenatdhënat janejanë marre nga njenjë burim dhe ai burim nuk eshteështë cekur.}}
 
- '''''Alegoria'''''
'''''Alegoria''''' - Alegori vjen nga greqishtja allegoria, nga allos - tjetër dhe agereia - flas, them, d.m.th te folur për ta kuptuar ndryshe.
-
 
- Alegori vjen nga greqishtja allegoria,nga allos - tjeter dhe agereia - flas, them, d.m.th te folur per ta kuptuar ndryshe.
Alegoria është një paraqitje e tërthorte ose shprehje, prapa se cilës nënkuptohet një domethënie tjetër ; metafore e zgjeruar. Hartime letrare, qe ndërtohen mbi bazën e alegorisë, janë fabulat dhe parabolat. Alegoria ka lindur nga paralelizmi midis jetës se njeriut dhe natyrës e jetës se kafshëve. Ne krijime alegorike dhelpra përfaqëson njeriun hileqar e dinak, ujku njeriun e keq, etj. Një nga arsyet për krijimin e alegorisë ka qene pamundësia për te folur hapur e për te thëne te vërtetën. Krijime te bukura alegorike janë fabulat "Dy qete dhe ujku" te Naim Frasherit, "Ujku dhe qengji" te Cajupit, etj.
-
 
- Alegoria eshte nje paraqitje e terthorte ose shprehje,prapa se ciles nenkuptohet nje domethenie tjeter; metafore e zgjeruar.
Alegoria ndërtohet mbi bazën e simboleve. "Vaji i bilbilit" i Ndre Mjedës është një krijim alegorik i ndërtuar mbi bazën e simboleve (''bilibili'' simbolizon shqiptarin e robëruar, ''kafazi'' pushtimin turk).
- Hartime letrare,qe ndertohen mbi bazen e alegorise,jane fabulat dhe parabolat. Alegoria ka lindur nga paralelizmi midis jetes se njeriut dhe natyres e jetes se kafsheve.Ne krijime alegorike dhelpra perfaqeson njeriun hileqar e dinak,ujku njeriun e keq, etj. Nje nga arsyet per krijimin e alegorise ka qene pamundesia per te folur hapur e per te thene te verteten.
 
- Krijime te bukura alegorike jane fabulat " Dy qete dhe ujku " te Naim Frasherit, " Ujku dhe qengji " te Cajupit, etj.
Disa fjale te urta (alegorike)
-
 
- Alegoria ndertohet mbi bazen e simboleve. "Vaji i bilbilit" i Ndre Mjedes eshte nje krijim alegorik i ndertuar mbi bazen e simboleve (''bilibili'' simbolizon shqiptarin e roberuar, ''kafazi'' pushtimin turk).
* 1. Vjen zogu i blere e ndjek zogun e lere.
-
* 2. Molla e mire shitet edhe natën.
- Disa fjale te urta (alegorike)
* 3. Nata është e ujkut.
-
-* 14. VjenMos zogushkel ine bleredërrase ete ndjek zogun e lerekalbur.
-* 25. MollaMuri eka mireveshe shitetdhe edhegardhi natenka sy.
-* 36. NataThelleza eshtene emal, ujkuttigani ne zjarr.
-* 47. MosNjëzet shkelkali, nedyzet derrase te kalbursamari.
-* 58. MuriNjë kahere veshei dhebie gardhitrungjet ka sylumi.
-* 69. ThellezaNe nepemën mal,me tiganikokrra neqëllohet zjarrme gurë.
-* 710. NJezetShihi kaliturine, dyzetpa samarivari kusinë.
-* 811. NjeKush herehedh ikëmben biebosh, trungjetbie lumipërposh.
-* 912. NeMos pemenu krekos me kokrracelesat qellohet mee gurekashtës.
* 13. Kush do qe te këpute trëndafilin, nuk duhet t'u vere veshin gërvishtjeve.
- 10. Shihi turine, pa vari kusine.
* 14. Bletët kane mjaltë ne goje por thumba ne bisht.
- 11. Kush hedh kemben bosh, bie perposh.
-* 1215. MosPër ute krekosmarre memjaltë celesatmos thyej kosheren e kashtesbletëve.
* 16. Me mire një harabel ne dore se sa një pëllumb mbi cati.
- 13. Kush do qe te kepute trendafilin, nuk duhet t'u vere veshin gervishtjeve.
* 17. Cilido qe mendon se te gjitha frutat piqen se bashku si luleshtrydhet, nuk di gjë për vreshtin.
- 14. Bletet kane mjalte ne goje por thumba ne bisht.
* 18. Enët kur janë bosh bëjnë shume zhurme.
- 15. Per te marre mjalte mos thyej kosheren e bleteve.
* 19. Është e lehte te hedhesh një pike ujë ne oqean, por është e pamundur ta nxjerrësh ashtu siç qe,te papërzier , te pashtuar dhe te pazvogeluar.
- 16. Me mire nje harabel ne dore se sa nje pellumb mbi cati.
* 20. Fryti i pjekur nuk ruhet lehte.
- 17. Cilido qe mendon se te gjitha frutat piqen se bashku si luleshtrydhet, nuk di gje per vreshtin.
* 21. Ai qe do te haje arrën, duhet te thyeje me pare lëvozhgën.
- 18. Enet kur jane bosh bejne shume zhurme.
* 22. S'ke c'i bën gomarit, i bie samarit.
- 19. Eshte e lehte te hedhesh nje pike uje ne oqean, por eshte e pamundur ta nxjerresh ashtu sic qe,te paperzier , te pashtuar dhe te pazvogeluar.
* 23. Mikut dhe peshkut pas tri ditësh fillon t'u vije era.
- 20. Fryti i pjekur nuk ruhet lehte.
* 24. Pyka can drurin.
- 21. Ai qe do te haje arren, duhet te thyeje me pare levozhgen.
-* 2225. S'keDardha c'ie benka gomarit,bishtin i bie samaritpas.
 
- 23. Mikut dhe peshkut pas tri ditesh fillon t'u vije era.
- 24. Pyka can drurin.
- 25. Dardha e ka bishtin pas.
-
- ----
-
[[Kategori:Letërsi]]
 
[[ar:أمثولة]]
[[az:Alleqoriya]]
[[bg:Алегория]]
[[bs:Alegorija]]
[[ca:Al·legoria]]
[[cs:Alegorie]]
[[da:Allegori]]
[[de:Allegorie]]
[[el:Αλληγορία]]
[[en:Allegory]]
[[eo:Alegorio]]
[[es:Alegoría]]
[[et:Allegooria]]
[[fa:تمثیل (ادبیات)]]
[[fi:Allegoria]]
[[fr:Allégorie]]
[[gl:Alegoría]]
[[he:אלגוריה]]
[[hr:Alegorija]]
[[hu:Allegória]]
[[ia:Allegoria]]
[[id:Alegori]]
[[io:Alegorio]]
[[is:Táknsaga]]
[[it:Allegoria]]
[[ja:アレゴリー]]
[[ka:ალეგორია]]
[[ko:알레고리]]
[[ku:Alegori]]
[[lt:Alegorija]]
[[lv:Alegorija]]
[[mk:Алегорија]]
[[nl:Allegorie (letterkunde)]]
[[nn:Allegori]]
[[no:Allegori]]
[[oc:Allegoria]]
[[pl:Alegoria]]
[[pt:Alegoria]]
[[ro:Alegorie]]
[[ru:Аллегория]]
[[sh:Alegorija]]
[[simple:Allegory]]
[[sk:Inotaj]]
[[sl:Alegorija]]
[[sr:Алегорија]]
[[sv:Allegori]]
[[th:สัญลักษณ์แฝงคติ]]
[[tr:Alegori]]
[[uk:Алегорія]]
[[uz:Allegoriya]]
[[vi:Phúng dụ]]
[[zh:託寓]]