Dallime mes rishikimeve të "Universiteti i Beogradit"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: thumb|300px|Universiteti i Beogradit '''Universiteti i Beogradit''' ''(serbisht Univerzitet u Beogradu)'' u t...)
 
[[Figura:Rektorat Beogradskog univerziteta.jpg|thumb|300px|Universiteti i Beogradit]]
'''Universiteti i [[Beogradi|Beogradit]]''' ''([[Gjuha serbe|serbisht]] Univerzitet u Beogradu)'' u themelua nga Dositej Obradoviç në vitin 1808. Ai është universiteti më i vjetër në [[Serbia|Serbi]] dhe njëri ndër universiteti më të mëdhenj në Evropën[[Evropë]]n. Ajo u rrit në 31 fakultete me gati 90,000 studentë të diplomuar e të padiplomuar, dhjetë institute dhe rreth 4,500 mësues e ndihmës.
 
== Pak histori ==