Ndryshimi mes inspektimeve të "Antigona (mitologji)"

ska përmbledhje të redaktimeve
'''Antigona,''' ishte një nga figurat më tragjike të Ciklit të Tebës dhe mitologjisë Greke në përgjithësi.
 
Ishte e bija e Edipit dhe Jokastës.
[[Figura:Antigoneleigh.jpg|right|thumb|Antigone]]
Nga martesa paradokse e prindërve të saj (për shkak të lidhjes së gjakut që kishin me njëri-tjetrin) erdhën në jetë, përveç asaj vetë, dy djem binjakë, Eteokli – Polinikti dhe një vajzë tjetër, Izmini. Pas rënies së perdes së errët që mbulonte për vite me rradhëradhë veprimet e fshehta dhe të panjohura të Edipit, vetëverbimit të tij dhe vetëvarjes së të ëmës, Antigona u detyrua të shoqëronte të atin e moshuar (Edipin) që e kishin dëbuar nga Teba në Këln. Historia në fjalë, dramatizohet në tragjedinë e Sofokleut Οιδίπους επί Κολωνώ. Me guxim burrëror dhe vetësakrifikim të vërtetë Antigona sypatrembur iu fut një rruge të vështirë, edhe pse e dinte se pasojat e një iniciative të tillë mund të ishin të pashmangshme kurrë nuk u pendua. Aty, Tezeu arriti ta shpëtonte nga duart e dajës së vet, Kreontit (vëllait të nënës) i cili shkoi për ta rrëmbyer. Pak kohë pas vdekjes së të atit, Antigona u rikthye në Tebë për të shmangur duelin e dy vëllezërve të saj, të cilët kishin marrë përsipër udhëheqjen e Tebës, luftën e Επτά επί Θήβας që e nisi Polinikti ndaj Eteoklit sepse e kishte përzënë nga Teba. Kur lufta përfundoi në favor të Tebës (me fitoren e Kadmit) por edhe me vdekjen tragjike të dy heronjve në portën e shtatë, sunduesi i ri, Kreonti, urdhëroi varrimin e Eteoklit por edhe ndalimin e varrosjes së trupit të pajetë të Poliniktit, i cili sipas tij veproi si tradhtar.
 
Antigona, në të kundërt me motrën e saj, Izminin, i neglizhoi të gjitha ligjet e Kreontit dhe varrosi vëllain e saj të vdekur, sipas dëshirës së zotave.
I gjithë ky konflikt përshkruhet grafikisht në tragjedinë homonime të Sofokleut.
 
Një roje i cili kishte rënë në gjurmët e saj e zbuloi dhe e çoi te Kreonti. Rezultati i këtij konflikti ishte ndëshkimi i pashpirt i i saj. E mbyllën në një shpellë duke e lënë pa bukë dhe pa ujë, deri sa të vdiste.
 
I fejuari i saj, Emoni, i biri i Kreontit, e përkrahu veprimin e Antigonës dhe akuzoi të atin, (i cili më vonë u pendua pasi orakulli Tiresia e paralajmëroi se diçka e keqe do të ndodhte) Por më kot, Antigona u vetëvra. Në dëgjimin e lajmit tragjik, Emoni u rënuarrënua tërësisht, bindi të ëmën dhe kështu u vetëvaren që të dy.
 
[[Kategoria:mitologjiMitologji]]
 
[[ar:أنتيجون]]
[[bar:Antigone]]
[[bs:Antigona (mitologija)]]
[[bg:Антигона]]
[[ca:Antígona (filla d'Èdip)]]
[[cs:Antigona]]
[[cy:Antigone]]
[[de:Antigone]]
[[el:Αντιγόνη (μυθολογία)]]
[[en:Antigone]]
[[es:Antígona]]
[[eo:Antigona (mitologio)]]
[[fa:آنتیگونه]]
[[fr:Antigone fille d'Œdipe]]
[[gl:Antígona]]
[[ko:안티고네]]
[[it:Antigone (figlia di Edipo)]]
[[he:אנטיגונה]]
[[la:Antigone]]
[[lb:Antigone]]
[[hu:Antigoné]]
[[nl:Antigone (dochter van Oedipus)]]
[[ja:アンティゴネー]]
[[no:Antigone]]
[[pl:Antygona (córka Edypa)]]
[[pt:Antígona]]
[[ro:Antigona]]
[[rm:Antigone]]
[[ru:Антигона]]
[[sk:Antigona (mytológia)]]
[[sl:Antigona]]
[[sr:Антигона]]
[[fi:Antigone]]
[[sv:Antigone]]
[[tr:Antigone]]
[[uk:Антігона]]
[[zh:安提戈涅]]