Dallime mes rishikimeve të "Orizi"

2.073 bytes removed ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
[[Skeda:Minamiuonuma Paddy.jpg|thumb|250px|Fusha e orizit]]
 
'''Orizi''' është [[bimët barishtore|bimë barishtore]] një vjeçare fruti i së cilës përdoret si ushqim. Për të parën herë është mbjellë në arat kineze rreth viti [[2700 p.e.s.|2700 para erës sonë]].
 
== Prodhimi dhe tregëtia ==
{| class="wikitable" align="left" style="clear:left"
! colspan=2|Prodhimi i orizit sipas shtetit — 2007<br>(milion ton)<ref>{{Cite web | url=http://faostat.fao.org | title=Agriculture Statistics > Grains > Rice production (2007) by country | last=fao.org | accessdate=2010-05-06 | postscript=<!--None-->}}</ref>
|-
| {{CHN}} || align="right" | 187
|-
| {{IND}} || align="right" | 144
|-
| {{IDN}} || 57
|-
| {{PAK}} || align="right" | 43
|-
| {{flagicon|Vietnam}} [[Vietnami]]||align="right" | 35
|-
| {{THA}} || align="right" | 32
|-
| {{flagicon|Myanmar}} [[Birmania]]||align="right"| 31
|-
| {{PHI}} || align="right" | 16
|-
| {{BRA}} || align="right" | 11
|-
| {{JPN}} || align="right" | 10
|-
|colspan=2|''Burimi: <br>[http://faostat.fao.org/site/339/default.aspx Organizata e Ushqimit dhe Agrikulturës]''
|}
 
[[Skeda:US long grain rice.jpg|thumb|250px|Kallinjtë e orizit]]
[[Skeda:Rice on a plate.jpg|thumb|250px|Ena me oriz, ushqim]]
 
'''Orizi''' është [[bimët barishtore|bimë barishtore]] një vjeçare fruti i së cilës përdoret si ushqim. Për të parën herë është mbjellë në arat kineze rreth viti [[2700 p.e.s.|2700 para erës sonë]].
===Kultivimi i orizit në Shqipëri===
Para viteve [[1990]], kultivimi i orizit zinte mbi 15000 ha tokë, ku zona tradicionale ishin [[Shkodra]] dhe [[Lezha]], por masivisht është kultivuar oriz edhe në zona të tjera si, në [[Kavaja|Kavajë]], [[Lushnja|Lushnje]], [[Fier]], [[Vlorë]], [[Sarandë]] etj, ku prodhohej 6-9 ton oriz për ha. Për rritjen e rendimentit të tij, në Shkodër u ngrit Instituti i Misrit dhe Orizit (IMO), që hartonte teknologji bashkohore për krijimin e kultivarëve të orizit të përshtatshëm për kushtet klimatiko-tokësore të zonave përkatëse ku kultivohej ajo.
 
Historia post-komuniste e [[Bujqësia në Shqipëri|bujqësisë shqiptare]] ka dëshmuar një zhvendosje në strukturën e prodhimit drejt një modeli të drejtuar nga kërkesa, me një rënie të bimëve fushore industriale (oriz, [[pambuku|pambuk]], [[gruri|grurë]], [[duhani|duhan]]) të ekuilibruar nga një rritje në prodhimin e bimëve foragjere.
 
Por, që nga vitet [[1990|'90]] e deri më tani në [[Shqipëri]] nuk kultivohet më bima e orizit, ndërsa nevojat e vendit plotësohen nga importi. Në shkallë vendi konsumi i përgjithshëm vjetor i kalon të 20.000 tonët.
== Shih dhe këtë ==
* [[Kina]]
 
 
==Referenca==
<references/>
{{cung}}