Dallime mes rishikimeve të "Delfini"

44 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.5.2) (roboti ndryshoj: la:Delphinidae)
 
'''Delfini''' është gjitar ujor i konsideruar si kafsha e tretë më e mençur në botë. Delfini ushqehet kryesish me peshq, është mjaft paqësor dhe krijon miqësi me njerëzit.delfini është gjitar deti me trup deri ne 3.7 metra, me ngjyrë hiri ne kurriz dhe me bark te bardhe, me lekure te lemuar, me turi te zjatur,i cili ushqehet me peshq.Delfini jeton mbi 100 vjeç.Kjo kafshe pelqen detet e ngrohta të klimes mesdhetare.
Ato jetojn ne thellesi prej 2 deri 9 metra.
 
{{bio-cung}}
Anonymous user