Ndryshimi mes inspektimeve të "Diskutim:Algjeria"

549 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Korigjime të mira në drejtëshkrim por jo edhe në logjikë. Si do që të jetë, ku me ditë ka edhe një shtetë me dy shtete. Algjeria është shtet në Afrikë edhe pikë. Nuk ka ku...)
 
Korigjime të mira në drejtëshkrim por jo edhe në logjikë. Si do që të jetë, ku me ditë ka edhe një shtetë me dy shtete. Algjeria është shtet në Afrikë edhe pikë. Nuk ka kuptim me thonë "Algjeria është '''një''' shtet në Afrikë!!!--[[Përdoruesi:Replindja|Replindja]] 31 Janar 2011 20:24 (CET)
:fjala '''një''' nuk është përdorur si numëror por si nyje e pashquar, përdorimi i tillë është i lejuar në gjuhën shqipe. Sa për ilustrim: "një mal" = "a mountain" dhe jo "one mountain". Anglishtja e ka të diferencuar nyjen e pashquar nga numerori njejes por edhe gjuhe ka edhe gjuhë të tjera që nuk e kanë (gjer. "ein Berg"). Edhe një sqarim, megjithëse nuk gjuhën shqipe nuk është i domosdoshëm përdorimi i nyjes për të përcaktuar trajtën, ai është i lejuar --[[Përdoruesi:Cradel|Cradel]] 1 Shkurt 2011 00:01 (CET)