Ndryshimi mes inspektimeve të "Shani Pallaska"

1.304 bytes removed ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Robot: Changing Category:Aktor)
'''Shani Pallaska''' ([[1928]] – [[13 Janar]] [[1999]])
 
Shani Pallaska ishte [[aktor]] kosovar i [[teatri]]t, [[filmi]]t televiziv, dhe ekranit të madh. Ai u lind në [[Gjakova (komuna) | Gjakovë]] më 1928 por artin e tij e përkreu në [[Teatrin Krahinor të Prishtinës]] (TKP) dhe në studion filmike [[Kosovafilmi]]. Bashkë me aktorët [[Abdurrahman Shala]], [[Istref Begolli]], dhe [[Muharrem Qena]], Shaniu ishte pionier i aktrimit kosovar. Pas suksesit në Kosovë, Shaniu morri pjesë edhe në projekte filmike në pjesë tjera të ish-Jugosllavisë. Vdiç në Prishtinë më 13 Janar 1999.
== Filmografia ==
*Era e mollës (1995) ([[Videofilm|Video]])
*Tre vetë kapërcejn malin (1981) (TV)
*Gjurmët e bardha (1980)
*I ikuri (1980) (TV)
*"[[Kur pranvera vonohet]]" (1980) (Mini seri televizive)
*"Era e Lisi" (1979) (Mini seri televizive)
*Epoka para gjyqit (1978) (Dramë televizive)
*Poseta u noci (Vizite në Natë) (1978)
*Duke pritur Godon (1977)
*E kafshoja terrin (1977) (TV)
*Crveni udar (Sulmi i Kuq) (1974)
*Hleb (Bukë) (1973) (TV)
*Si të vdiset (1972)
*[[Të ngujuarit]] (1971) (TV)
*Uka i Bjeshkëve të Nemura (1968)
*Kapedan Lleshi (1960)
 
== Lidhje të jashtme ==
*{{imdb emri|id=0657821|emri=Shani Pallaska}}
 
 
{{artist-cung}}
 
[[Category:Aktorë]]
44

edits