Ndryshimi mes inspektimeve të "Qendra Ndërkombëtare e Kulturës "Pjetër Arbnori""

ska përmbledhje të redaktimeve
U ndërtua dhe u inaugurua si muzeu "Enver Hoxha" në vitin 1988, pra tre vjet pas vdekjes së Enver Hoxhës. Ajo u projektua nga një grup arkitektësh nën drejtimin e bijës së Hoxhës, Pranvera dhe dhëndrit të tij, Klement Kolaneci. Ky muze kushtoi në atë kohë 3 milionë e gjysmë dollarë. U ndërtua në dy vjet. Për ndërtimin e tij punuan 300 punëtorë.
Sot muzeu është kthyer në "Qendra Ndërkombëtare e Kulturës".
 
{{cung}}
 
[[Category:muze]]
Anonymous user