Dallime mes rishikimeve të "Preng Doçi"

525 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
{{Leter Tabela Fillim}}
[[Figura:Prend-doci.jpg|thumb|200px|Prenk Doçi]]
{{Leter figura|Prend-doci.jpg|200px}}
'''Pjetër Doçi''' ose '''Prenk Doçi''' ( lindi më: 2 shkurt 1846<ref name=MPirraku>Muhamet Pirraku<tt>Kultura kombëtare shqiptare deri në Lidhjen e Prizrenit, Prishtinë 1989, Fq. 433</tt></ref> në Malësi të Lezhës - 22 shkurt 1917 në [[Shkodra|Shkodër]] [[Shqipëri]]), <ref>[Imzot Abat Prenk Dochi, ''Leka'', Vjeti X, Nr. I-III, Vjeti IX, Nr. VIII-XII, Bleni II, Shkodër, 1937, 73-75] - e dhënë e nxjerrur nga : Muhamet Pirraku <tt>KULTURA KOMBËTARE SHQIPTARE DERI NË LIDHJEN E PRIZRENIT, Prishtinë 1989, Fq. 433</tt></ref>) poet, mendimtar, aktivist shqiptar nga koha e [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]].
{{Letër portreti| Emzot Prend Doçi}}
{{Leter emri| Prend }}
{{Leter mbiemri| Doçi }}
{{Leter ditëlindje| [[2 shkurt]] [[1846]] }}
{{Leter vendlindje| Bulgër }}
{{Leter ditëvdekje| 22 shkurt [[1917]]}}
{{Leter vendvdekje| {{flagicon|Albania}} [[Shkodra|Shkodër]], [[Shqipëri]] }}
{{Leter nacionaliteti| Shqiptar }}
{{Leter profesioni| Teolog, Filozof, Poet, Purist i gegnishtes, Aktivist për pavarësinë }}
{{Leter mirnjohje| [[#Mirënjohjet]]}}
<!--{{Leter shënim| {{{1}}} }}-->
{{Leter Tabela Fund}}
 
'''Pjetër Doçi''' ose '''PrenkPrend Doçi''' ( lindi më: 2 shkurt 1846<ref name=MPirraku>Muhamet Pirraku<tt>Kultura kombëtare shqiptare deri në Lidhjen e Prizrenit, Prishtinë 1989, Fq. 433</tt></ref> në Malësi të Lezhës - 22 shkurt 1917 në [[Shkodra|Shkodër]] [[Shqipëri]]), <ref>[Imzot Abat Prenk Dochi, ''Leka'', Vjeti X, Nr. I-III, Vjeti IX, Nr. VIII-XII, Bleni II, Shkodër, 1937, 73-75] - e dhënë e nxjerrur nga : Muhamet Pirraku <tt>KULTURA KOMBËTARE SHQIPTARE DERI NË LIDHJEN E PRIZRENIT, Prishtinë 1989, Fq. 433</tt></ref>) poet, mendimtar, aktivist shqiptar nga koha e [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]].
 
== Jetëshkrimi ==
Një kushtrim Shqiptarve siç e thotë edhe titulli është një nga kumbimet poetike më të forta atdhetare të kohës. Tabloja e atdheut është tepër rrënqethëse, ndaj duhet të shpejtonte dhe kënga për ta rilindur. Shqiptarë trima, zgjedhën lshoni / kputni prangat e luftoni është refreni origjinal. Poeti fut në përdorim leksikun aktiv të ligjërimit atdhetar për të zgjuar ndërgjegjen kombëtare; si një rapsod i moçëm e si një luftëtar i ri u rrëfen shqiptarve historinë dhe dramën e atdheut. Deviza “''Ja dek', ja lirë''” është kulmi i protestës, i kushtrimit për liri. Shqypnia në robni ([[1872]]) dallohet për theksin marcial të vargut, saktësinë e mjeteve poetike dhe gjuhën e bukur dhe të pastër. Është padyshim një poezi antologjike që të kujton “''O moj Shqypni''” të [[Pashko Vasa]]s dhe mund të merret si një program e një kushtrim i kryengritjes së Mirditës ([[1876]]-[[1877]]), të cilën Prend Doçi e kishte udhëhequr në vend të Preng Bibë Dodës së ri. Për shumë vjet kjo poezi ishte një spiritus movens i vërtetë për shqiptarët dhe për lëvizjen kombëtare shqiptare. Në të ai kishte ngritur lart kultin e Skënderbeut, kultin e flamurit dhe kultin historik në përgjithësi duke theksuar njëherësh dhe rolin e diplomacisë : “''Dheu em Shqypni n'Evrop, ka fol parsia / Gjyq lyp, nuk gjak, e gjyq do “ket” Shqypnia''”.
 
Po a ka dhe krijime të tjera Doçi. “''Pos këtyre vjershave ka pas në dorëshkrim dhe do të tjera, të cilat m'i ka pas lexue një herë n'Orosh. Shpresoj se ky dorëshkrim do të gjindet në dorë të ndokujt e ndonji prift i Mirditës ka me i qitë në drite''”- shkruante [[At Pashk Bardhi]] më [[1942]] në “''Hylli i Dritës''” , i cili nuk është gjendur akoma<ref>Citim i nevojshëm 13.11.2010</ref>. Përsa i përket vlerësimit të veprës së Doçit si shkrimtar, në vendin e vet ai është vënë vetëm në “''Shkrimtarë Shqiptarë''” ([[1941]]) në radhë të autorëve të tjerë të shquar të Rilindjes.
 
== Vepra pa emër ==
7.597

edits