Ndryshimi mes inspektimeve të "Lance Armstrong"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Lance Armstrong Edward (i lindur më 18 shtator, 1971) është një çiklist amerikan profesionist,i njohur mirë për faktin se ka qene fitues i Tour de France në një rekord të shta...)
 
'''Lance Armstrong Edward''' (i lindur më 18 shtator, 1971) është një çiklist amerikan profesionist,i njohur mirë për faktin se ka qene fitues i Tour de France në një rekord të shtatë herëve radhazi, pasi i ka mbijetuar kancerin testicular. Ai është gjithashtu themelues dhe kryetar i Fondacionit Lance Armstrong për hulumtim të kancerit dhe mbështetje. Ai garon për ekipin UCI RadioShack ProTour Team.[[File:Lance_Armstrong_MidiLibre_2002.jpg|thumb|Lance Armstrong, ne Tour de France 2007]]
 
Në tetor 1996 ai u diagnostikua me kancer testicular, me një tumor që kishte në trurin e tij dhe mushkëri. Trajtimet e tij të kancerit të trurit përrfshihen në kirurgji testikulare dhe kimioterapi të gjerë, por prognoza e tij ishte fillimisht e varfër. Ai garoi në Tur nga viti 1999 dhe vazhdoi ta fitojë Tour de Francë nga viti 1999-2005.
 
Ai është personi i vetëm që ka fituar shtatë herë rradhazi, duke thyer rekordin e mëparshëm prej pesë fitoresh, rekord që mbahej nga Miguel Indurain, Bernard Hinault, Eddy Merckx, dhe Jacques Anquetil.[[File:Lance_Armstrong_Tour_2010_team_presentation.jpg|thumb|Armstrong, ne Tour de France 2010]]
 
Në vitin 1999, ai u emërua Wide ABC Bota e Sportit Atlet i Vitit. Në vitin 2000 ai fitoi çmimin e Princi i Asturias në Sport. Në vitin 2002, revista Sport Illustrated e quajti Sportisti i Vitit. Ai u emërua gjithashtu Associated Press Mashkull Atlet i Vitit për vitet 2002-2005. Ai mori çmimin e ESPN-së për Best Male atletikë në vitin 2003, 2004, 2005, dhe 2006, dhe fitoi BBC Sport Personaliteti i Vitit Award në vitin 2003. Armstrong doli në pension nga gara më 24 korrik, 2005, në fund të 2005 Tour de France, por u kthye çiklizmit konkurrues në janar 2009, dhe përfundoi i treti në Tour de France 2009.
'''Rikthimi'''
 
Armstrong njoftoi më 9 shtator, 2008 se ai do të kthehet në çiklizëm, me qëllimin e shprehur të marrë pjesë në Tour de France 2009."Pas kam folur me fëmijët e mi, familjen time dhe miqtë e mi më të afërt, unë kam vendosur të kthehem në çiklizëm profesionist me qëllimin për të rritur ndërgjegjësimin e barrës ndaj kancerit global ", tha Armstrong në faqen e tij livestrong.org.[[File:Lance_Armstrong_Tour_de_Gruene_2008-11-01.jpg|thumb|Armstrong ne 11 Nentor 2009,ne kronometrin individual ne Texas]]
 
Njoftimi i dha fund spekullimeve se ai do të kthehet me Astana në turin e Kalifornisë, Paris-Nice, Tour i Gjeorgjisë dhe Dauphiné-Libéré. Astana kishte humbur Tour de France 2008 pasi Alexandre Vinokourov ishte perjashtuar nga Tour 2007 për doping në gjak.
Anonymous user