Dallime mes rishikimeve të "Vdekja e kalit"

857 bytes added ,  11 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(U kthye versioni 886145 i bërë nga 79.106.109.70 (diskutimet))
=== Përmbajtja e filmit ===
Në 1975 një gjeneral i njohur i ushtrisë shqiptare, i cili kishte ngritur fermën e parë të kuajve në Shqipëri, u dënua me vdekje për grushtin e shtetit “puçist”.
Kjo është historia e kuajve të njohur të rracës Arba. Në 1975 një gjeneral i njohur i ushtrisë shqiptare i cili ngriti fermën e pare të kuajve në Shqipëri u dënua me vdekje. Kjo shënoi fillimin e ekzekutimit të kuajve. Agroni në “Vdekja e kalit” shpëton një kalë dhe për këtë dënohet nga gjygji ushtarak. Jeta e tij shkaterrohet, sepse gruaja e tij, pasi ishte shtatezene, ben abort, dhe nga presioni i prinderve dhe motres, kerkon divorcin. Por vdes nga hemoragjia qe mori gjate abortit. Mbas permbysjes se sistemit, te denuarit politik dalin dhe Agroni kerkon te kerkoj prinderit e tij, por merr vesh qe ato ishin internuar ne nje fshat te larget.
Pas dënimit të të gjithë të implikuarve në grushtin e shtetit, kalohet në zhdukjen e çdo lloj vepre për të cilën mund të mbajnë meritë “puçistët”. Kjo shënon fillimin e ekzekutimit të kuajve. Bëhet fjalë për kuajt e racës Arba.
 
Agroni (protagonisti) shpëton një kalë dhe për këtë dënohet nga gjyqi ushtarak. Pas kësaj jeta e tij fillon të copëtohet. E shoqja, nën presionin e prindërve dhe motrës, kërkon divorcin dhe aborton fëmijën që priste. Për pasojë vdes nga një hemoragji, pasi aborti ishte kryer në mënyrë klandestine. Mbas përmbysjes së sistemit, të dënuarit politikë lirohen dhe Agroni, të cilin nuk e pret askush te dera kangjella e burgut, kërkon prindërit në shtëpinë ku banonin por mëson se i kanë internuar menjëherë pas dënimit të tij. Më në fund takon “xhelatin” e tij, që në sistemin e ri ka bërë përsëri karrierë dhe është zgjedhur deputet.
Ky eshte filmi i pare shqiptare qe ve ne dukje anet negative te sistemit komunist per shoqerine shqipetare.
Filmi mbyllet me protagonistin “në rrugë të madhe” dhe antagonistin duke ngjitur shkallët.
 
Ky është filmi i parë shqiptar që ve në dukje anët negative të sistemit komunist për shoqerinë shqiptare. Ai përfaqëson një nga pasqyrimet më realiste të përndjekjes politike gjatë Diktaturës së Proletariatit në Shqipëri. <ref name="Battants sur le toit">{{cite web | title = Battants sur le toit | url = http://portesurletoit.canalblog.com/archives/2007/01/06/index.html | accessdate = 2011-02-01 }}</ref>
 
==AKTORET==
Anonymous user