Ndryshimi mes inspektimeve të "Lance Armstrong"

ska përmbledhje të redaktimeve
'''Lance Armstrong Edward''' (i lindur më 18 shtator, 1971) është një çiklist amerikan profesionist,i njohur mirë për faktin se ka qene fitues i Tour de France në një rekord të shtatë herëve radhazi, pasi i ka mbijetuar kancerinkancerit testiculartestikular. Ai është gjithashtu themelues dhe kryetar i Fondacionit Lance Armstrong për hulumtim të kancerit dhe mbështetje ndaj personave me kancer. Ai garon për ekipin UCI RadioShack ProTour Team.[[File:Lance_Armstrong_MidiLibre_2002.jpg|thumb|Lance Armstrong, ne Tour de France 2007]]
 
Në tetor 1996 ai u diagnostikua me kancer testiculartestikular, me një tumor që kishte në trurin e tij dhe mushkëri. Trajtimet e tijtija ndaj kancerit të trurit përrfshihenpërfshihen në kirurgji testikulare dhe kimioterapi të gjerë, por prognoza e tij ishte fillimisht e varfër. Ai garoi në TurTour nga viti 1999 dhe vazhdoi ta fitojë Tour de Francë nga viti 1999-2005.
 
Ai është personi i vetëm që ka fituar shtatë herë rradhazi, duke thyer rekordin e mëparshëm prej pesë fitoresh, rekord që mbahej nga Miguel Indurain, Bernard Hinault, Eddy Merckx, dhe Jacques Anquetil.[[File:Lance_Armstrong_Tour_2010_team_presentation.jpg|thumb|Armstrong, ne Tour de France 2010]]
 
Në vitin 1999, ai u emërua "Wide ABC Bota e Sportit Atlet i Vitit". Në vitin 2000 ai fitoi çmimin e "Princi i Asturias në Sport". Në vitin 2002, revista Sport Illustrated e quajti "Sportisti i Vitit". Ai u emërua gjithashtu "Associated Press MashkullMashkulli Atlet i Vitit" për vitet 2002-2005. Ai mori çmimin e ESPN-së për "Best Male" atletikë në vitin 2003, 2004, 2005, dhe 2006, dhe fitoi BBC Sport Personaliteti i Vitit Award në vitin 2003. Armstrong doli në pension nga gara më 24 korrik, 2005, në fund të 2005 Tour de France 2005, por uiu kthye çiklizmit konkurrues në janarJanar 2009, dhe përfundoi i treti në Tour de France 2009.
 
'''Sukseset në Tour de France'''
 
Perpara trajtimit të tij ndaj kancerit, Armstrong kishte fituar dy etapa në Tour de France. Në vitin 1993, ai fitoi etapen e 8 dhe në 1995 ai fitoi etapëetapën e 18 në nder të shokut të skuadrës Fabio Casartelli i cili u rrëzua dhe vdiq në etapën e 15. Armstrong tërhiqet nga gara nepa etapëne eperfunduar shtateTourin pasi bëhet i sëmurë, disa muaj para se diagnoza e tij të shpallej.
 
Replika e Armstrong në çiklizëm filloi në vitin 1998, kur ai përfundoi i katërti në Vuelta të Spanjës. Në vitin 1999 ai fitoi Tour de France, duke përfshirë fitoren e katër etapave. Ai la prapa vendin e dytë, Alex Zülle, me 7 minuta 37 sekonda. Megjithatë, mungesa e Jan Ullrich (i dëmtuar) dhe Marco Pantanit (me probleme të drogës) do të thonin se Armstrong nuk e kishte provuar ende veten nga përballja me emrat e mëdhenj.
 
Në vitin 2000, Ullrich dhe Pantani u kthyen për të sfiduar Armstrong. Gara që filloi,ishte një rivalitet gjashtë-vjeçar në mes të Ullrich dhe Armstrong, garë qe ne vitin e parë përfundoi me fitoren e Armstrong me 6 minuta e 2 sekonda mbi Ullrich. Armstrong fitoi një etapë në 2000 Tour 2000. Në vitin 2002, Ullrich nuk mori pjesë për shkak të pezullimit, dhe Armstrong fitoi me shtatë minuta diferencë ndaj Joseba Belokit.
 
Në vitin 2003, Armstrong i mori vendin e parë Ullrichit me vetëm 1 minutë e një sekond në ditën e fundit në Paris. Ky vit i Tour de France mbahet mend për etapen e 15 kur një spektator e kap Armstrongun për timoni dhe e rrëzon. Ullrich i jep vetes nder duke e pritur atë.
 
Në vitin 2004, Armstrong përfundoi i pari, me 6 minuta e 19 sekonda përpara gjermanit Andreas Klöden. Ullrich ishte i katërti. Ne kete Tour, Armstrong u bë i pari që nga Gino Bartoli në 1948 që fitoi tri etapa të njëpasnjëshme malore, 15, 16, dhe 17.Edhe kronometri individualneindividual ne etapen e 16,ne Alpe d'Huez u fitua me një klas te stillarte nga Armstrong pasi kaloi Ivan Basson.
 
Në vitin 2005, Armstrong ishte mundur nga David Zabriskie në etapen e pare me 2 sekonda, pavarësisht kalimit te UllrichUllrichut në rrugë. Ekipi i tij Discovery Channel i tij, fitoi etapen ekipore, ndërsa Armstrong fitoi etapen përfundimtare individuale ne kronometer. Me 24 korrik 2005, Armstrong kaloi vijën në Champs Elysees,duke fituar Tourin e 7-te te tij të njëpasnjëshem, duke përfunduar 4m 40s perpara BassoBassos, Ullrich ne vend te tretë.
 
Më 24 korrik, 2005, Armstrong zyrtarisht njoftoi dorëheqjen e tij nga çiklizmi profesional pas 7 titujve të tij të njëpasnjëshem.
'''Rikthimi'''
 
Armstrong njoftoi më 9 shtator, 2008 se ai do të kthehet në çiklizëm, me qëllimin e shprehur të marrë pjesë në Tour de France 2009."Pas kam folur me fëmijët e mi, familjen time dhe miqtë e mi më të afërt, unë kam vendosur të kthehem në çiklizëmçiklizmin profesionist me qëllimin për të rritur ndërgjegjësimin e barrës ndaj kancerit global ", tha Armstrong në faqen e tij zyrtare livestrong.org.[[File:Lance_Armstrong_Tour_de_Gruene_2008-11-01.jpg|thumb|Armstrong ne 11 Nentor 2009,ne kronometrin individual ne Texas]]
 
Njoftimi i dha fund spekullimeve, sekur ai do të kthehetkthehej me ekipin Astana në turin e Kalifornisë, Paris-Nice, TourTouri i Gjeorgjisë dhe Dauphiné-Libéré. Astana kishte humbur Tour de France 2008 pasi Alexandre Vinokourov ishte perjashtuar nga Tour 2007 për doping në gjak.
 
Rregullat UCI thonë se një çiklist duhet të jetë në një program anti-doping për gjashtë muaj para një eventi sportiv, por Down Tour sipas ArmstrongArmstrongut, i ka lejuar për të konkurruar, pasi ai pati angazhuar Don Catlin, një shkencëtar udhëheqës anti-doping, në mënyrë të pavarur per ti provuar të gjithëve rikthimin e tij ne gara.Kryeministri i Australisë Jugore, Mike Rann, ka deklaruar se pjesëmarrja e Armstrong do të bëjë turin "ngjarjen më te madhe sportive në historinë e Australise."
 
Në tetor të vitit 2008, Armstrong konfirmoi se do të konkurrojnë në 2009 ne XhiroGiro d'Italia,me pjesëmarrjen e tij të parë.
 
Më 17 janar, Armstrong tha në një konferencë për shtyp për Tour Down që rikthimi i tij ishte i motivuar nga mesazhi e Livestrong per ngritjen e interesit kombëtar ndaj kancerit.
 
Në shkurt 2009, Armstrong u konfirmua për të konkurruar në turin e Irlandës, me 19-23 gusht 2009, para se pastaj te merrninmerrte pjesë në Samitin e Global Livestrong Kancer, nga 24 gusht-26 në Dublin.Ekipi i çiklizmit
 
Më 7 korrik, në etapën e katërt të 2009 Tour de France, Armstrong per pak sa nuk arriti të fitojë fanellen e verdhë pasi ekipi i tij Astana, fitoi etapen ekipore. Ai perfundoi ne vend te dyte me vetem 0.22 sec pas Fabian Cancellara-s. Armstrong e perfundoi 2009 Tour de France 2009 në vendin e tretë në klasifikimin perfundimtar me 5 min.e 24 sec. pas shokut te tij te ekipitskuadres Alberto Contador
 
Më 21 korrik, 2009, Armstrong njoftoi se ai do të kthehet në Tour de France 2010. RadioShack u emërua si sponsor kryesor për 2010, per ekipin e Armstrong, të quajtur Team RadioShack. Armstrong bëri debutimin në 2010 Tour Down Under, ku ai përfundoi i 25-ti nga 127 garues që përfunduan garën. Ai bëri debutimin e tij evropian per sezonin 2010 ne Vuelta a Murcia ku përfundoi në vendin e 7 ne klasifikimin e përgjithshëm. Armstrong ishte i vendosur për të konkurruar në disa klasike të tilla si Milan Milano- San RemoSanRemo, Amstel Gold Race, Liège-Bastogne-Liège, dhe turin e Flanders, por periudha me gastroenterit e detyruandetyroi tërheqjen e tij nga keto gara. Armstrong u kthye në Shtetet e Bashkuara në mes të prillit. për të konkurruar në turin e "Gila" dhe "Tour Amgen", qe do sherbenin si përgatitje për Tour de France. Megjithatë, ai u rrëzua jashtë Visalia herët, në etapen e 5 të turit te Kalifornisë, dhe iu desh të tërhiqej nga gara. Ai ka treguar formë të mirë pasi u shërua,duke u pozicionuar i dyti në turin e Zvicrës dhe i treti në turin të Luksemburgut.
 
Më 28 qershor, Armstrong njoftoi nëpërmjet Twitter se 2010 do të jetë edicioni i fundit i tij ne Tour de France.Armstrong dha një performancë mbresëlënëse në Tour de France Tour prolog,duke perfunduar i treti, por u dëmtua nga rrëzimet në etapat e mëvonshme, sidomos ne një përplasje e forte ne kthesenkthesën e fundit te etapesetapës se 8. Ai përfundoi turneun e tij të fundit në vendin e 23, me 39 minuta e 20 sekonda pas fituesit Alberto Contador. Ai ishte gjithashtu një personazh kryesor në ndihmën qe i dha Team RadioShack per te fituar konkursinklasifikimin ekipor, duke mposhtur Caisse D'EpargneEpagne me 9 minuta e 15 sekonda.
 
Në tetor 2010, ai njoftoi fundin e karrierës ndërkombëtare pas Tour Down Under të janarit 2011. Ai deklaroi se pas Janarit 2011 ai vetëm do të garoje në SHBA me ekipin vendas, RadioShack .
 
 
16

edits