Dallime mes rishikimeve të "Breaking dawn"

971 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
'''Breaking Dawn''' është pjesa e 4katërt e librave [[Twilight]]. Pasi që Bella dhe i dashuri i saj vampir Eduard martohen, ata vendosin të shkojnë në muajin e mjaltit në Brazil. Pas pak kohesh Bella zbulon që është shtatzëne. Bella dhe Eduard kthehen menjëherë në Forks Uashington. Vampirja e keqe Irina e kishte marre vesh se Bella ishte shtatzëne dhe kishte bëre plan me Volturet që familjen Kallen dhe Bellen ta zhdukin nga faqja e dheut. Bella kishte veshtiresi gjatë lindjes. Bebja kishte thyer shumë kocka dhe Bella kishte humbur shumë gjak. I dashuri i saj vampir Eduard vendosi ta kthej atë në një vampir që t'ia shpëtoj jetën. Pasi Kallensat e marrin vesh që Irina dhe Volturet dojne ta shkatërrojnë Renesmen (vajzën e Belles dhe Eduard) ata mendojnë të shpërngulen dhe të luftojnë me ta. Në fund Kallensat fitojnë dhe Bella, Eduard dhe Renesme kthehen shendosh në Forks.
 
[[Kategoria:Romane]]
 
[[ar:بزوغ الفجر]]
[[bg:Зазоряване (роман)]]
[[ca:Trenc d'alba (novel·la)]]
[[da:Breaking Dawn]]
[[de:Bis(s) zum Ende der Nacht]]
[[el:Χαραυγή (μυθιστόρημα)]]
[[en:Breaking Dawn]]
[[es:Amanecer (novela)]]
[[fr:Révélation (roman)]]
[[gl:Breaking Dawn]]
[[ko:브레이킹 던 (소설)]]
[[hr:Praskozorje (roman)]]
[[id:Breaking Dawn]]
[[it:Breaking Dawn]]
[[he:שחר מפציע (רומן)]]
[[lt:Brėkštanti Aušra]]
[[hu:Hajnalhasadás (regény)]]
[[nl:Morgenrood (roman)]]
[[pl:Przed świtem (powieść)]]
[[pt:Amanhecer (livro)]]
[[ro:Zori de zi (roman)]]
[[ru:Рассвет (роман)]]
[[simple:Breaking Dawn]]
[[sk:Úsvit (Meyerová)]]
[[sl:Jutranja zarja (roman)]]
[[sr:Praskozorje (roman)]]
[[fi:Aamunkoi]]
[[sv:Så länge vi båda andas]]
[[th:รุ่งอรุโณทัย]]
[[tr:Şafak Vakti]]
[[uk:Світанок (роман)]]
[[vi:Hừng Đông (tiểu thuyết)]]
[[zh:暮光之城:破曉]]