Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Siera Leonës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
 
vNo edit summary
'''[[Gjeografia]] e [[Siera Leone|Siera Leonës]]'''
{{KUFSiera Leone}}
'''[[Siera Leone]]''' ndodhet në [[Afrika perëndimore|Afrikën perëndimore]] me dalje në pesën veriore të [[Oqeani Atlantik|oqeanit Atlantik]], në mes të Guinesë dhe Liberisë.
...
 
[[Sipërfaqja]] e përgjithshme e Siera Leones është 71,740 km<sup>2<sup> (2 herë e gjysë ma e madhe se [[Shqipëria]]) prej së cilës 120 km<sup>2<sup> janë ujë. Siera Leone shtrihet rreth koordinatave gjeografike 8 30 '''V''', 11 30 '''P'''.
 
Siera Leone ka një vijë [[Bregdeti|bregdetare]] 402 km të gjatë dhe [[Kufiri tokësor|vijë kufitare]] 958 km që e ndanë atë nga : [[Guineja]] 652 km dhe [[Liberia]] 306 km
 
[[Klima]] në Siera Leone është tropikale e nxehtë dhe e lagësht. Sezoni verorë i reshjeve nga muaji maji në dhjetor dhe ai dimërorë i thatësisë nga dhjetori në prill.
 
[[Relievi]] i Siera Leones përgjatë rripit bregdetarë përshkohet nga moçalet e male me pyje dhe rrafshnalta. Pjesa lindore e relievit është teren malorë. Pika më e ultë e relievit 0m është përgjatë oqeanit Atlantik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 1,948 metrave në malin "Lona Mansa" ([[Gjuha angleze|ang.:]] Loma Mansa (Bintimani)), në veri-lindje të kryeqytetit, në pjesën lindore të vendit.
 
Si [[Pasurit natyrore|pasurit natyrore]] të Siera Leones sipas [[CIA-Factboock]] llogariten të jenë : [[Diamanti|Diamante]], [[Titani]] ''(Ti)'', [[Boksiti]], minerale [[Hekuri]] ''(Fe)'', [[Ari]] ''(Au)'' dhe gurë [[Kromi]] ''(Cr)''. Si [[Toka e punueshme|tokë e punueshme]] llogaritet të jetë diku 6.98% e sipërfaqes së vendit.
 
{{gjeo-cung}}
{{Afrika-gjeo}}