Dallime mes rishikimeve të "Qarku i Shkodrës"

ska përmbledhje të redaktimeve
v ([r2.5.2] roboti shtoj: eo:Provinco Shkodër)
|ISO = AL - 10
}}
'''Qarku i Shkodrës''' i është një nga 12 qarqet në [[Shqipëri]] dhe ka një sipërfaqje prej 1.588 km². Qarku i Shkodrës i përfshin [[Rrethi i Malësisë së Madhe|rrethin e Malësisë së Madhe]], [[Rrethi i Pukës|rrethin e Pukës]] dhe [[Rrethi i Shkodrës|rrethin e Shkordës]]. Ka një kryetar Qarku me seli tek Ndërtesa e Prefekturës dhe këshilltarët e zgjedhur nga zonat përkatëse. Qendra e Qarkut të Shkodrës ndodhet në qytetin e [[Shkodra|Shkordrës]]. ISO 3166-2-Code është AL-10. Qarku i Shkodrës kufizohet në veri me [[Mali i Zi|Malin e Zi]], në lindje me [[Qarku i Kukësit|Qarkun e Kukësit]], në jug me [[Qarku i Lezhës|Qarkun e Lezhës]] dhe në perëndim me [[Deti Adriatik|Detin Adratik]].
 
== Gjeografia ==