Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Ishujve Sao Tome dhe Principe"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
 
vNo edit summary
'''[[Gjeografia]] e [[Sao Tome dhe Principe|Ishujve Shën Tomës dhe Principe]]'''
{{KUFSao Tome dhe Principe}}
'''Ishujt [[Sao Tome dhe Principe]]''' ndodhet në kontinentin [[Afrika|Afrikanë]], në gjirin e Guinesë, në perëndim të Gambisë. Sipas [[OKB]]-së këta ishuj hynë në rajonin e [[Afrika qendrore|Afrikës qendrore]] mirëpo disa organizate e institute e fusin në [[Afrika perëndimore|Afrikën perëndimore]].
...
 
[[Sipërfaqja]] e përgjithshme e ishujve Shën Toma dhe Principe është 1,001 km<sup>2<sup> (10 herë e diçka ma e vogël se [[Kosova]])shtrihen rreth koordinatave gjeografike 1 00 ‘‘‘[[Veriu|V]]’’’, 7 00 ‘‘‘[[Lindja|L]]’’’.
 
Ishujt Shën Toma dhe Principe kanë një vijë [[Bregdeti|bregdetare]] 209 km dhe nuk ndajnë ndonjë pjesë të tyer me fqinjët.
 
[[Klima]] në Ishujt Shën Toma dhe Principe është tropikale e nxehtë me vapë dhe një sezon reshjesh shiu që fillonë në tetor dhe zgjatë deri në maj.
 
[[Relievi]] i Ishujve Shën Toma dhe Principe është vullkanik dhe malorë. Pika më e ultë e relievit 0 m është përgjatë bregdetit në oqeanini Atlantik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 2,024 metrave në vendin e quajtur Pika e Shën Tomës ([[Gjuha angleze|ang.:]] Pico de Sao Tome ).
 
Si [[Pasurit natyrore|pasurit natyrore]] të Ishujve Shën Toma dhe Principe sipas [[CIA-Factboock]] llogariten të jenë : Peshkimi]] dhe [[Prurja e ujit]]. Si [[Toka e punueshme|tokë e punueshme]] llogaritet të jetë diku 6.25 % e sipërfaqes së vendit.
 
{{gjeo-cung}}
{{Afrika-gjeo}}