Dallime mes rishikimeve të "Zimbabveja"

889 bytes added ,  15 vjet më parë
v
v (robot Modifying: eu:Zinbaue)
 
==Gjeografia==
:'''''Artikulli kryesorë : [[Gjeografia e Shteteve - Zimbabveja|Gjeografia e Zimbabvesë]]'''''
[[Sipërfaqja]] e përgjithshme e Zimbabvesë 390,580 km<sup>2<sup> prej së cilës 3,910 km<sup>2<sup> janë ujë. Zambia shtrihet rreth koordinatave gjeografike 20 00 ‘‘‘[[Jugu|J]]’’’, 30 00 ‘‘‘[[Lindja|L]]’’’.
 
Zimbabveja nuk ka [[Bregdeti|bregdet]] ndërkaq ka [[Kufiri tokësor|vijë kufitare]] tokësore
Gjeografia e shtetit
3,066 km të gjatë.
 
[[Klima]] në Zimbabve tropikale që normalizohet nga pjesët e larta. Sezoni i reshjeve fillon në muajin nëntor dhe zgjatë deri në mars.
 
[[Relievi]] i Zimbabvesë kryesisht rrafshnalta me në qendër bjeshkët e larta dhe në lindje reliev malor. Pika më e ultë e relievit 162 m është në pikë-prerjen e lumenjve Runde dhe Save dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 2,592 metrave në Injagani ([[Gjuha angleze|ang.:]] Inyangani ).
 
==Ekonomia==